הטיפ לתכנון מטבח מנצח

אתם בדיוק לפני תכנון המטבח שלכם?
שווה לעצור ולקבל את הטיפים החשובים שנתנו שלושה אדריכלים ומעצבי פנים ששוחחנו איתם

כשמתכננים מטבח יש המון אפשרויות, ולפעמים צריך לבחור ולייצר סדרי עדיפויות.

שאלנו שלושה אדריכלים ומעצבי פנים מה הטיפים החשובים ביותר מבחינתם כשנגשים לתכנן מטבח. הדברים החשובים ביותר, שמבחינתם המטבח לא שלם בלעדיהם.

משקל להיבטים חווייתיים

אילונה עשור, מעצבת פנים.

הטיפ שלי לתכנון מטבח, מלבד כמובן ההיבטים הפונקציונליים של שטחי אחסון, משטחי עבודה וכיוב', הוא לתת משקל גם להיבטים החווייתיים שמייצר אזור המטבח.

בתכנון המטבח אשאף לייצר אי עם כיריים שיפנו אל אזור החלל המרכזי, כך שמי שמבשל, יהיה תמיד באינטרקציה עם יושבי הבית ולא יעמוד עם הגב אליהם, מנותק מההתרחשות בחלל המרכזי. חוויית הבישול והאפיה אינה מנותקת מההוויה הביתית אלא הופכת לחלק מההתרחשות בבית.

במטבחים מסוימים, אתכנן פינת קפה, ככל שיאפשר המקום. פינה שבה בני הבית יחוו חוויה של בית קפה, שיהנו מהזמן שבו מכינים את הקפה ויעצרו רגע ליהנות ממפגש ומקפה איכותי.

דבר נוסף, בכל מטבח אשתדל להשתמש במזכרת שמסמלת או מזכירה מאורע משפחתי. זה יכול להיות כלי אוכל או אביזר בישול שנרכשו בטיולים בעולם, ומהווים תזכורת יום יומית לחוויות המשפחתיות שלנו.

הטיפ למטבח המנצח
צילום: שירן כרמל

 

הטיפ למטבח המנצח
צילום: סוזי לוינסון

משולש עבודה, שטחי אחסון חשופים ויחס לגבהים

זהרה קדור, מעצבת פנים.

מומלץ לתכנן את "משולש העבודה" שמהווה את החיבור בין המקרר, הכיור והכיריים באופן שמבטיח נוחות עבודה מירבית וכמובן רמה פרקטית גבוהה.

כדאי לחשוב האם רוצים לשלב נישות ומדפים פתוחים שיהוו שטחי אחסון חשופים. שטחי אחסון חשופים יוצרים סוג של נגישות ותורמים ברמה האסתטית למטבח.

מידות וגבהים – גובה השיש הסטנדרטי הוא 90 ס"מ אך חשוב לתכנן את הגבהים לפי גובה משתמשי המטבח על מנת שהעבודה בו תהיה נוחה ומותאמת. יש אנשים גבוהים או נמוכים במיוחד וחשוב לתת על כך את הדעת בעת התכנון.

משולש עבודה, שטחי אחסון חשופים ויחס לגבהים
צילום: סוזי לוינסון

 

הטיפ לתכנון מטבח מנצח

הנדסת אנוש ויחס לצבע

אייל טרסר, טרסר סטודיוס.

החשוב ביותר הוא להקפיד על הנדסת אנוש שתייצר דיוק ונוחות שימוש והתנהלות, לפני בחירת חומרים וצבעים. כדאי לזכור ולשמור על מרחק של מינימום 90 ס״מ בין האי למטבח, לטובת מידת הנוחות של מי שעובד במטבח.

חשוב לשמור על צבעוניות הרמונית. אם בוחרים משטח אי דומיננטי, לדוגמה, רצוי להתחיל בבחירת משטח העבודה ורק לאחר מכן להתפנות לבחירת גוון חזיתות המטבח.

הנדסת אנוש ויחס לצבע
עיצוב: שושו פנים של בתים, צילום: Tomasz Solinski

 

הנדסת אנוש ויחס לצבע
צילום: סוזי לוינסון

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות