משטחי עבודה למטבח: נירוסטה, שיש ועץ מאמר הסבר והשוואה על הסוגים השונים

 

בעת בחירת חומר הגלם עבור המשטחים למטבח יש לשים את הפונקציונליות בראש סדר העדיפויות, תוך התייחסות לאופן השימוש, התחזוקה והניקיון. ובאותו משקל, יש להתייחס גם לעיצוב.

בעת בניית בית חדש או במהלך שיפוץ של בית קיים, על בעלי הבית להגיע להחלטות רבות אשר ישפיעו על אורח חייהם. אחת מהחלטות אלו נוגעת למשטח העבודה במטבח ולחומר הגלם ממנו הוא עשוי. משטחי העבודה הם הלב של כל מטבח ולכן חשוב להתאים אותם לצרכים של אלו העושים בהם שימוש. בין סוגי המשטחים הקיימים ישנם שלושה עיקריים: נירוסטה שיש ועץ. מה ההבדלים ביניהם וכיצד הם באים לכדי ביטוי? כל שצריך לדעת לפני שבוחרים.

מה החשיבות של בחירה נכונה במשטח העבודה?

משטח העבודה משמש את דיירי הבית למטרות שונות. יהיו אשר יהיו, עליו לתת מענה למטרות אלו כבר למן הרגע הראשון. לכן בעת בחירת משטח עבודה יש לוודא כי הוא רחב ומרווח מספיק, כי העבודה עליו נוחה ויעילה, כי ניתן לנקות ולתחזק אותו בקלות, כי הוא עמיד בפני מים וכתמים ועוד שלל פרמטרים אשר יהפכו את השימוש בו לכמה שיותר מיטבי. מלבד זאת, קיימת חשיבות רבה גם לבחירת חומר הגלם, רצוי שהבחירה תהיה איכותית על מנת שמטח העבודה יגלה עמידות רבה לאורך השנים.

משטח עבודה מנירוסטה

אם אתם מתלבטים לגבי משטח עבודה מנירוסטה, דעו לכם כי מדובר בפתרון פרקטי ביותר, במיוחד אם אתם חובבי המטבח התעשייתי. רגע לפני שאתם מתחייבים, בחנו את היתרונות והחסרונות של כאלו משטחים:

  • יתרונות – משטח עבודה מנירוסטה קל לניקוי, ואף אין צורך בחומרי ניקוי חזקים על מנת לחטא אותו. הוא מתייבש מהר, אינו מחליד או נשבר, ניתן בקלות להניח עליו סירי אוכל חמים מבלי שיישאר סימן, אפשר לחתוך בשר, ירקות ופירות ישירות על המשטח מבלי ליצור שריטות ועוד.
  • חסרונות – ניתן לראות עליו טביעות אצבע ושאריות של שמן, למשטח זה ישנו מראה תעשייתי ולכן אם רוצים להימנע מסגנון זה יש לשלב את המשטח בחוכמה בעיצוב. לרוב המשטח מגיע עם כיור מובנה, כך שאם רציתם בכיור מסוג אחר, תצטרכו להיערך מכך מבעוד מועד.

משטח עבודה משיש

שיש הוא אחד החומרים היוקרתיים שקיימים. מדובר באבן גיר ולה מרקם וגוונים ייחודיים אשר עוצבו באופן טבעי במעמקי האדמה. אם תרצו לשלב משטח שיש במטבח, כדאי שתבחנו את היתרונות והחסרונות הבאים:

  • יתרונות – משטחי שיש הם הבחירה הפופולרית ביותר והם נחשבים לקלאסיים. הם תופסים חלק נכבד בעיצוב ומקנים אפשרויות בחירה רבות, שכן הם קיימים בצבעים וגוונים מיוחדים ובעיצובים מגוונים. השיש נחשב לפתרון יוקרתי, הוא חזק ועמיד, הוא לא סופג לחות ורטיבות וישנם סוגים שונים של שיש מהם אפשר לבחור בטווח רחב של מחירים.
  • חסרונות – שיש כחומר גלם מאוד רגיש לכתמים ולשריטות. כמו כן הניקיון שלו צריך להיעשות עם חומרי ניקוי ייעודיים ומיוחדים מכיוון שחומרי ניקוי חומציים עשויים לפגוע בו. חיסרון נוסף הוא המחיר, אולם יש לציין כי הוא בא לידי ביטוי רק בעת רכישת משטח שיש מאוד איכותי.

משטח עבודה מעץ

הם יפים, טבעיים ובעלי עיצוב מיוחד, אך האם הם באמת יעילים לשימוש באזור המטבח? משטחי עבודה מעץ היו כאן מאז ומעולם וגם הם מציעים יתרונות וחסרונות אותם כדאי לבחון לפני שמחליטים:

  • יתרונות – משטחים מעץ יוצרים אוירה נעימה, חמימה וביתית. לאחר עיבוד, העצים הטבעיים מדהימים ביופיים ובהחלט מציעים אפקט מרשים. ישנם סוגים שונים של עצים מהם ניתן לבחור ולכל אחד מידת עמידות אחרת, חשוב לוודא כי משטחים אלו עברו טיפול מיוחד להשגת מידת עמידות מרבית.
  • חסרונות – בין החסרונות של משטחי עץ כאלו ואחרים עולה הצורך בתחזוקה בלתי פוסקת. כדי שמשטח העבודה ישרת אתכם לאורך זמן עליכם לבצע עבודות תחזוקה, לטפל בעץ באמצעות החומרים המתאימים וליישם שכבת הגנה אחת לתקופה. ללא הטיפול המתאים חומר גלם זה יגלה עמידות נמוכה יותר ביחס לאחרים.

הבחירה בין משטח נירוסטה, שיש או עץ למטבח צריכה לשלב בין שני שיקולים עיקריים: פונקציונליות ועיצוב. משטח עבודה מוצלח הוא כזה המתאים ביותר לסגנון ועיצוב המטבח ובד בבד נוח לשימוש, עבודה, תחזוקה וניקוי.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות