הדגשים המרכזיים בעיצוב מטבח מודרני

הצורך בעיצוב המטבח נחשב כבר זמן-מה כנורמה מקובלת, לעיתים אף נצרכת. בין אם מדובר בבית בהליכי בניה, או בבית הנמצא בתהליך של שיפוץ – מעטים האנשים שמסתפקים במטבח הבסיסי והפרקטי המוצע על ידי חברות הבניה, ומבקשים להכניס באמצעות העיצוב אמירה אישית ואווירה ייחודית.

ראשית, יש לבצע מיפוי צרכים של המשפחה על פי מאפייניה: האם מדובר במשפחה צעירה שבקושי מבלה במטבח או במשפחה לה ילדים בגילאים שונים, שמדי כמה דקות עושים דרכם למקרר? האם המטבח ישמש בעיקר להכנת ארוחות ואחסון מזון, או שמא יהווה מקום מרכזי בו ישהו הילדים לצד הוריהם בזמן ההכנה? האם המשפחה מעוניינת לאפשר אירוח קליל באזור המטבח או רק בפינת האוכל? וכמובן: איזו אווירה רוצה המשפחה להשרות במטבח שלה, ומה הקו העיצובי המדבר ללבה ולטעמה?

בהתאם לתשובות לשאלות הללו יתקבלו החלטות הקשורות לבניית המטבח ולעיצובו, ובמידה והבחירה תהיה בכיוון המטבח המודרני, ישנם מספר דגשים שעשויים לסייע בתהליך הבניה והעיצוב.

המטבח כחלק משלם

העיצוב המודרני יוצר תאום בין המטבח ליתר חלקי הבית. המטבח אינו עומד בפני עצמו ואינו תחום, אלא נמצא בחלל פתוח גדול המשלב גם את פינת האוכל ופונה אל ה"סלון" – החדר המרכזי של הבית. לפיכך יש לבחור עיצוב תואם או משלים לשלושת חלקיו של האזור המרכזי, בין אם בגוונים, בסגנון הכללי או באלמנטים משותפים לשלושתם.

חלל המטבח

הבחירות העיצוביות מושפעות כמובן מגודלו של המטבח, צורתו, איכות האור הטבעי ומידת האוורור שלו. בחלל רחב ידיים ומאוורר ניתן יהיה ליצור שתיים או שלוש יחידות עבודה מרכזיות בצורות שונות, לבנות "אי" במרכזו שישמש כמשטח עבודה ואחסון נוספים וכשולחן אוכל. בשטח מצומצם יותר ניתן להשתמש בעיצוב על-מנת להעניק למטבח תחושת מרחב – באמצעות הצבעים, מיקום הארונות והשארת אזור פתוח במרכז המטבח.

חומרים וגוונים

המטבח המודרני מאופיין בחומרים כגון פלסטיק, מתכת, זכוכית – ובגוונים מטאליים ובהירים. על מנת "לשבור" את המראה החד-גוני לעיתים נעשה שילוב עם צבע בולט נוסף. לחלופין, לעיתים נעשה שימוש דווקא בגוונים עזים ומבריקים, שמשתלבים עם הארונות ואף עם מוצרי החשמל. משטחי העבודה חלקים ומעוצבים בקווים נקיים, ללא עיטורים ופיתוחים למיניהם, המעניקים מראה ותחושת סטריליות. לרוב עליהם להיות פנויים מחפצים לכן יש לתכנן די מקומות אחסון סגורים.

מוצרי חשמל

במטבח המודרני, מוצרי החשמל משתלבים באופן טבעי וזורם ומהווים גורם עיצובי נוסף – אם במראה חדשני או בגוונים התואמים את צבעי המטבח. כמו כן, ממטבח מודרני בהחלט מצופה לתת פתרונות חדשניים שיקלו על העבודה, כגון מגירות בעלות מנגנון סגירה אוטומטי, שמאפשר להגיע לכל כלי בעומק הארון מבלי להרבות בהתכופפויות מיותרות.

והמלצה כללית: לא להסס להתייעץ!

תחום העיצוב, כאמור, הולך ופורח ומקבל משמעות גדולה יותר. בהתאם, מעצבי הפנים הולכים ומתמקצעים בין אם בעיצוב פנים כוללני ובין אם בהתמחות בעיצוב מטבחים. לעיתים חברות בניה או חברות לייצור מטבחים מעסיקות מעצבי פנים שמסייעים ללקוחות בקבלת החלטות בהתאם לטעמם האישי, למאפייני המשפחה ולמגבלות התקציב, וכמובן תוך התייחסות לנתונים הפיזיים של המטבח.

חולמים על מטבח בסגנון מודרני?

קבעו פגישת הכוונה וייעוץ ללא התחייבות