עיצוב המטבח: איכותי, אסתטי ופונקציונאלי

בעידן המודרני, המטבח לא רק מקום להכנת מזון ולאחסונו. זהו חלל המהווה את מרכז הבית מבחינות רבות. תכנון הבתים והדירות מייעד בדרך כלל חלל פתוח בו ימוקם המטבח, כשלצדו לרוב מתוכננת פינת האוכל – משיקולי נוחות בעיקר.

כל זה מצריך לתת את הדעת למראהו של המטבח נוסף על תפקידיו השונים. לפיכך, תכנון מטבח דורש התייחסות בשלושה צירים מקבילים בו-זמנית: איכות, אסתטיקה ופונקציונאליות.

איכות

המטבח הוא מקום שבא במגע תמידי עם מים, טמפרטורות גבוהות מאוד, לכלוך ואדים. לכן מובן שנדרש שימוש בחומרים איכותיים שאינם נפגעים במגע עם מים, שניתנים לניקוי בקלות יחסית ושעמידים בפני חום גבוה. בחירת העץ ממנו ייבנו הארונות, החיפוי שעליהם, האריחים המצפים את הקירות, מיקומם של  חלונות גדולים לצורך אור ואוורור  – כל אלו נדרשים ליצור מקום שימלא את ייעודו בצורה הטובה ביותר וישמש את בעליו לאורך זמן ממושך. אמנם, שאלת המחיר מהותית לעניין זה – אולם ידוע שלעיתים דווקא הזול הוא היקר: מטבח שיושקע בו תכנון קפדני ועיצוב יפהפה אך עשוי בסופו של דבר מחומרים זולים שיתבלו במהרה, יעלה הרבה יותר לבעליו ולא רק בכסף -  גם עוגמת הנפש שתגרם להם תתווסף לכך. לכן חשוב ביותר לא להתפשר על האיכות.

פונקציונאליות

למטבח יש תפקיד ברור: עליו להיות מתאים ונוח לאחסון מזון בקירור או במקום יבש, עליו להיות מותאם לבישול ואפיה, יש צורך במשטחי עבודה ובמקום למוצרי חשמל שונים וכן רצוי שיהיה בו מרחב נוסף לישיבה – פרט לחדר האוכל המרכזי של הבית. כל אלו דורשים תכנון מוקפד ומדוקדק של המקום, על מנת לנצל את השטח בצורה המיטבית ובעיקר כדי לאפשר תפקוד בנוחות מקסימלית: לדוגמא, פריטים חגיגיים שהנם בשימוש לעיתים רחוקות יאוחסנו בארון גבוה יותר, ואילו פריטים בשימוש יום-יומי יאוחסנו בארון הנמצא בהישג יד. כמו-כן שאלת השימוש בארונות עמוקים לעומת מגירות, מיקומם של מוצרי החשמל, האם ייעשה שימוש במדיח כלים  – כל אלו ועוד פרטים רבים אחרים אמורים להיות מונחים על שולחן התכנון, כך שבסופו של דבר מי שיעבוד במטבח ייהנה מחוויה נעימה ונוחה. אין ספק שתהיה לכך השפעה על איכות התבשילים שייצאו משם!

אסתטיקה

בניגוד לעיצוב המיושן, שהעדיף לתחום את המטבח ולהפרידו מהחלל המרכזי של הבית,  העיצוב המודרני מעדיף בדרך כלל חללים גדולים ופתוחים ושילוב של מטבח ופינת-אוכל קרובים זה לזה. לכן המטבח צריך להיות לא רק איכותי ויעיל אלא גם נאה במראהו. ניתן לבחור בין מגוון גדול מאוד של אפשרויות – עיצוב מודרני או כפרי, גוונים בהירים וקרירים או גוונים חמים, שילוב אלומיניום או זכוכית שיגוונו את העץ המוכר – כל אפשרות יכולה להיות טובה וראויה, ובלבד שנעשית תוך מחשבה והתאמה לטעמם של בעלי הבית ולאווירה שהם מעוניינים ליצור. בעוד שבסעיף האיכות רצוי מאוד לא להתפשר גם במחיר גבוה, דווקא סעיף האסתטיקה פורש פתרונות מגוונים ליופי וייחודיות בעלויות סבירות: לדוגמא, לעיתים שילוב מעניין של צבעי ארונות-המטבח ואריחי הקרמיקה המחפים את הקירות, הוא שעושה את העבודה ומעניק מראה ייחודי שובה-עין. אכן, כמאמר הפתגם העתיק, "דירה נאה וכלים נאים מרחיבים דעתו של האדם". אין ספק שעבודה טריוויאלית כהכנת ארוחה משפחתית תקבל מימד נוסף של הנאה ומשמעות, כשהיא נעשית במקום נעים, נוח ואיכותי.

חולמים על מטבח בסגנון מודרני?

קבעו פגישת הכוונה וייעוץ ללא התחייבות