עיצוב מטבח מושלם בלי טעויות

מאמר זה יקנה לכם כלים מעשיים כיצד לא לטעות בדרך אל המטבח המושלם עבורכם. כחברה שיש לה ותק של עשרות שנים בתכנון, עיצוב וייצור מטבחים, אנחנו שמחים לשתף בתהליך המורכב הזה את כל מי שעומד בפני עיצוב מטבח.

צעד ראשון

סוף סוף הוחלט על דעת כל בני הבית "שאת המטבח הזה צריך להחליף..." או..."עכשיו כשיש לנו בית חדש...על מטבח ראוי לא נוותר!"

מהו הדבר החשוב ביותר עליו לא נתפשר כדי שהחלום הזה יתגשם ולא יהפוך לסיוט שלא היינו רוצים לקום אליו?

הדבר החשוב ביותר שממנו צריך להימנע בתכנון המטבח והבית בכלל הוא המחיר הכפול אותו לעיתים נאלצים לשלם עקב טעויות בתכנון וחוסר מחשבה מקצועית שהייתה צריכה להקדים את העשייה. אם מרצון לגיטימי לחסוך בעלויות ואם מן הטעם שאנו לעיתים חוטאים במחשבה שאנחנו הרי מסוגלים לעשות הכל ואולי אפילו טוב יותר!

במאמר הזה נשתדל למנוע יחד אתכם את מרבית הטעויות שבהם נתקלים משפצים. אז בואו נתחיל. כדי להגדיר את הצרכים שלכם באופן מוחשי ונוח אנו ממליצים להכין "לוח השראה" שכותרתו תהיה :

עיצוב המטבח המושלם עבורנו - לוח ההשראה של משפחת ישראלי

לוח השראה

על גבי הלוח הזה תשמרו תמונות של מטבחים שהם לטעמכם, את הסגנון העיצובי שאתם מעדיפים ומתחברים אליו, את הטקסטורות והצבעוניות. תצרפו ללוח ההשראה את מכשירי החשמל הקיימים שיש לכם, ואת החדשים שאתם מתכננים לרכוש. בסוף התהליך אתם תראו שיש קו די אחיד שאתם מתחברים אליו, שהטעם והסגנון שלכם משתקף בכל הבחירות שעשיתם כי זוהי תפיסת החיים שלכם, וכך נראה המקום שאתם תרגישו בו הכי נוח.  

אז עכשיו שיש לנו השראות, מה הלאה?

שאלות שמן הסתם עומדות בפני כל מי שעומד בפני קבלת החלטה כל כך חשובה יכולות להיות הן איך מתבצע התהליך? למי פונים ומתי? מהם השלבים בתהליך מן התכנון ועד ההתקנה? איפה הכי כדאי לרכוש מטבח? וכו'...

ברגע בו החלטתם שזהו רצונכם, רכישת מטבח הופכת להיות העניין המרכזי בחיים כרגע וכל דבר ועניין מקושרים אליו או ממנו. פתאום כל ביקור אצל החבר'ה בשישי בערב הופך לדיון מעמיק ושיטות מחקר בנושא מטבחים. האמת שעם מבחר היצרנים, החברים והעצות בתחום, באמת אפשר לצאת די מבולבלים.

אז איך בכל זאת עושים סדר בבלגאן?

ללמוד מניסיונם של אחרים זה שיעור חשוב, המלצות ממכרים וחברים, שימושי ביותר, לפעמים חוסך הרבה טלטולים, כאב ראש והשוואת מחירים שהיא משימה כמעט בלתי אפשרית בפני עצמה. צריך להבין את האופציות הקיימות לרשותנו, בין אם זה יצרניות מטבחים מקומיות, יבואניות מטבחים או נגרים. לכל אחת מהאופציות היתרונות והחסרונות הבולטים שלה. לדוגמא, בנגריות לא נמצא אולמות תצוגה, לא נוכל באמת להתרשם מעבודתו של הנגר וגם אין מאחוריו גב כלכלי של חברה. אם זאת, הוא עלול לספק את המטבח בזמנים קצרים יותר מיצרנים גדולים. באופן כללי, עלינו יהיה לפקח ולהקפיד שאיפה שנרכוש מטבח, מתבצע תהליך בקרה ומומחיות בתחום. נצטרך להבטיח שימוש בחומרי הגלם הטובים ביותר בשוק, בעלי שרידות ואטימות גבוהה לנזקים. וכמובן עם אחריות שניתן לעמוד מאחוריה. תזכרו, עיצוב מטבח הוא להרבה שנים קדימה – לא הייתם רוצים להתחיל שוב את כל התהליך בגלל בחירות לא נכונות.

מתי נכון לתכנן את המטבח?

כבר בשלב חלוקת המעטפת ותכנון הקירות בבית, זהו שלב שבו יש לתת את הדעת לגבי חלוקת החלל המיועד למטבח בשיתוף עם האדריכל המלווה את הפרויקט.

הנחת בסיס זה יהיה התשתית שעליה אחר כך יירקם הבית כולו בהתייחס לאינסטלציה ונקודות החשמל. לנושא המעטפת, חללים, בניית קירות וחלוקת שטח נתייחס בפירוט בהמשך. תכנון ראשוני זה נכון הן לגבי מי שמתכנן שיפוץ בבית קיים והן לבונה בית חדש.

מי מתכנן את המטבח?

מאחר וזהו תחום התמחות ספציפי, היצרנים השונים בדרך כלל מעמידים לרשות הלקוחות צוות מעצבי פנים ואדריכלים שכל עניינם הוא לעצב עבורכם את המטבח לרבות הכנת תכניות חשמל ואינסטלציה. תוכלו כמובן לשכור את שירותיו של מעצב פנים שיכין עבורכם את סקיצות המטבח שלכם.

איך נכון לתכנן ועל מה לשים את הדגש?

עליכם לערוך רשימת העדפות וצרכים שלכם במטבח כגון: מס' המשתמשים במטבח בו זמנית, שעות השהיה במטבח, כמות הסועדים בארוחה משותפת, הרגלי עבודה במטבח [משפיע על גודל ומיקום משטחי עבודה], כמות וגודל אחסון הדרוש לכלי הבישול והאוכל, העדפות עיצוביות, צבעים, התאמה למראה הכללי של הבית [פה נכנס לוח ההשראה שכבר הכנתם בשלב הראשוני].

התייחסות לחלל המבנה

בכל עיצוב ותכנון של דירה בשיפוץ או בית בבניה, מתוך החלל הנתון [מסגרת הקירות החיצוניים] אנחנו ממצים את פוטנציאל השטח הנתון על פי הצרכים הספציפיים של כל לקוח ולקוח ועל פי הרגלי החיים שלו ושל משפחתו, כך גם בבואנו לעצב מטבח חדש. נתונים כמו: מבנה חלונות, דלתות, מדרגות, קירות, עמודים וכו' ממוקמים לעיתים באזורים שהיינו רוצים לנצל באופן שונה אך יש להתחשב במצב הקיים ולראות בעמודים או קירות יסוד כהזדמנות לעיצוב שונה ומאתגר שיכול דווקא להפתיע בסופו של דבר.

ישנן שתי אפשרויות בתכנון המטבח:

מבנה קייםבמקרה זה נבדוק כיצד החלל מתפקד: האם הכניסה למטבח תדרוש מעבר דרך חדרים אחרים בבית. האם המטבח מופרד מפינת האוכל, האם יש צורך בהזזת קירות והריסתם וכו', כל זאת כדי שהמטבח יוכל להכיל את כל המכשירים הרגילים ואת הארונות הדרושים לנו. לפני שניגשים לשיפוץ נכין רשימה ובה נציין את כל הבעיות שבהם אנו נתקלים במטבח הנוכחי: האם ניתן לשפרן כמו הגדלת שטחי אחסון, משטחי עבודה, רצפה צבעים ועוד. חלל המטבח הוא הנקודה החשובה ולא גודלו וצורתו. שכן תכנון נכון וארגון נכון של הארונות יקבעו את יעילותו של המטבח.

בניית בית חדשבבניית בית חדש ניתן לקבוע מראש עוד בשלב התכנון כיצד יראה חלל המטבח: גודלו, צורתו, קרבתו לפינת האוכל. האם סגור או פתוח. דבר המותיר לנו מגוון רחב של אפשרויות לעיצוב.

מבנים שונים של מטבחים

  • מבנה מטבח שרובו ככולו נבנה על קיר אחד, בו מוקדי העבודה מסודרים בשורה אחת, סידור זה אינו מומלץ כאשר מדובר בקיר שעולה על אורך של 6.5 מטר. עבודה ושימוש במטבח ארוך כזה, יכולה להיות מעייפת ולא יעילה.
  • סידור פרוזדור, במקרה זה משטחי העבודה מקבילים זה לזה, יכול להיווצר חסרון בסידור זה כאשר המטבח מהווה אזור מעבר למרפסת שרות וכדומה מה שהופך את המטבח לסוג של תחנת רכבת ויכול להפריע למשתמש.
  • מדמה את האות "ר" שבו שני קירות עליהם מונחים ארונות המטבח נפגשים בפינה.
  • ממבנה זה ניתן להמשיך את הארונות למבנה המדמה את האות "ח" ובמקרה זה חלק מהארונות אינם נשענים על קיר [לדוגמה שימוש עבור דלפק ישיבה].
  • מדמה את האות "פ" - הארונות מונחים על שלושה קירות מלאים ואם מאריכים את תכולת המטבח ידמה אז לאות "פ" וגם אז ניתן לנצל הארכה זו עבור דלפק אכילה. במידה ומתאפשר סידור המטבח במתכונת זו [כשתנאי השטח מאפשרים זאת] ניתן להתייחס למטבח זה כאל מטבח המסודר בצורה יעילה ופונקציונאלית.
  • כאשר מדובר על מטבח בעל חלל רחב ידיים, ניתן לגשר על פערי המרחק על ידי שילוב אי במטבח. האי יכול לשמש כמשטח מגשר בין אזור הבישול למקרר או התנור,וכן כאזור המשמש לאכילה. לא כל מטבח יכול לשלב בתוכו אי. יש להתחשב בדרכי המעבר לתוך המטבח ומחוצה לו, יש להתחשב בפתיחה וסגירה של המקרר או התנור באם ממוקמים מול האי, שלא יפריעו בגישה ועבודה או ישיבה במטבח.

אזורי העבודה השונים במטבח

רצוי לחלק את המטבח לאזורי תפקוד בהם האזור העיקרי הוא אזור הכנת האוכל והבישול. רצוי ששטח זה יהיה בנוי בצורה ארגונומית כך שהשימוש בו יהיה יעיל ולא מעייף, גם כשמדובר במטבח גדול.  כשאנחנו מתכננים את גודל המטבח, רצוי לקחת בחשבון את האפשרות שיהיה בו יותר ממשתמש אחד בכל פעם, לכן יש צורך להשאיר מרווחים נאותים ושמירה על בטיחות המשתמשים.

יש להתחשב באזורי העבודה כמו מיקום הכיור, הכיריים והמקרר, בהתחשב בזרימת העבודה שלנו במטבח. מיקום הקודקודים הללו יקבע את מתכונת וסדר הפעולות שלנו במטבח, וכמובן שהיינו שואפים להגיע לסידור היעיל ביותר האפשרי.

סדר פעולות אפשרי: הוצאת מצרכים מהמקרר, הכנה ושטיפת המזון, בישול או אפיה, מזיגה למנות, איסוף הכלים לאחר השימוש והדחתם...

כמה מילים על חשמל ואינסטלציה

חשמלמפסקים ובתי תקע חשוב שיהיו מוגנים בפני רטיבות בייחוד כאשר הם ליד הכיור או מכונת כביסה. רצוי להרחיקם ממוקדי רטיבות על מנת למנוע הרטבתם. רצוי שמעל כל אזור פעולה יהיה שקע אחד לפחות. גובה מומלץ מהרצפה כ-112 ס"מ. שקע אחד עבור מדיח, ימוקם בד"כ בתוך ארון הכיור. שני שקעים עבור תנור BI ומיקרוגל. כאן רצוי להפריד בין השקעים ולמקמם כל אחד בתוך תא המכשיר המיועד לכך. שקע עבור המקרר התקן קובע בין 150 ס"מ ל- 180 ס"מ. שקע אחד עבור מצית לכיריים. רצוי שקע אחד גם ליד שולחן האוכל או דלפק האכילה. יש להבחין בין שקעי כוח לשקעי שרות.

אינסטלציהעל מנת לשמור על מסגרת תקציבית ולהימנע מעלויות נסתרות לדוגמא: הצבת המכשירים באופן שיחייב הנחת הצנרת לאורך קיר אחד, קיצור אורך הנחתה יפחית את עלות ההתקנה. דבר נוסף ישחרר מן הצורך להעביר צינורות בשכבת החול שמתחת לריצוף, כדי לקשר בין מוקדי ההתחברות השונים.

במקרים בהם ישנה כניסה למים במקרר ליצירת קוביות קרח רצוי ברז מים קרים גובה ברז המים בד"כ 40 ס"מ מקו הרצפה.

גזהתקנת צנרת גז לכיריים נעשית בדרך כלל בהתייעצות עם החברה המיועדת לספק את הגז ובאישורה. את צינור הגז נמקם בדרך כלל ביחידת הארון הסמוכה לכיריים. את הגז יחבר מתקין הכיריים בצינור גמיש אל ברז הכיריים.

היכרות עם סוגי הציפויים השונים

עיצוב המטבח זו משימה אשר דורשת מאתנו לדעת מהם סוגי הציפויים האפשריים ללוחות היסוד, ולו רק כדי לבחור בצורה מושכלת את הסוג שמתאים לסגנון העיצובי האישי שלנו. כדי להקל עליכם, ולעזור לכם לראות את התמונה הרחבה, הנה כמה מהציפויים הפופולריים ביותר לשימוש, על היתרונות שלהם וייעודם במטבח.

פורמייקה (High Pressure Laminate (HPL

לוח דק שעוביו נע בין 0.6 מ"מ ל- 1.2 מ"מ המיוצר במבחר צבעים וטקסטורות. לוח ה HPL - עמיד בפני לחות וקל מאד לניקוי. ניתן להזמין אותו בהתאמה אישית מוחלטת מתוך מבחר אפשרויות ביניהן - לוח שקוף, מבריק, עם שכבת מתכת (אלומיניום או נחושת), הטבעה או אפילו בתוספת תמונה אישית.

פורניר (Veneer)

שכבה דקה של עץ שעובייה 1-0.2 מ"מ, המופרדת מן העץ על ידי קילוף, חיתוך או ניסור ומודבקת על לוח היסוד. השימוש בפורניר מתאפשר מעצים מסורתיים כגון אלון או אדר, או מעצים אקזוטיים יותר, דוגמת זברנו ואבוני.

מלאמין (Melamine)

ציפוי סינטטי מעוצב בעובי של 0.2 מ"מ ומודבק בכבישה בטמפרטורה גבוהה ובלחץ גבוה על לוח היסוד. המלאמין מגיע במגוון רחב של צבעים וטקסטורות לבחירה, בהתאם לטעם והעדפות אישיות.

צבע (Paintech Technology)

טכנולוגיה המתחלקת לשתי אפשרויות:

  • צביעה שקופה - מתאימה לעץ ולפורניר, משמשת כשכבת הגנה על הארונות ומשקפת את הגוון הטבעי והמרקם המקורי של החומר ממנו הם עשויים.
  • צביעה אטומה - מתאימה לכלל החומרים, משמשת כשכבת הגנה אך מאפשרת מבחר רחב בין קשת רחבה של גוונים וגימורים. באמצעות הצביעה האטומה ניתן להגיע לאפקט חלק ומסורתי (מט, משי וכדומה), לאפקט חדשני בעל ברק, למראה גבישי, להדגשת נקבוביות העץ, למראה עתיק ללוחות ועוד.

משטחי עבודה

המשטח צריך להשלים במראהו, צבעו והמרקם שלו את מראה המטבח כולו. התמונה הכללית שתתקבל תהיה בהתאם לקווי העיצוב המאפיינים בבית. אם הוחלט למשל על קו דרמטי ניתן לשלב במטבח בגוון כהה משטח בהיר שיהווה קונטרסט לגוון הדלתות, אם הכוון הוא דווקא יותר רך והרמוני גוון המשטח יתאם את גוון הדלתות וידבר באותה שפה, שילובים כמו דלתות בגוון שמנת ומשט לבן או בגוון חול. או שילוב עם משטחי עץ על גווניו השונים.

שילוב תאורה נכונה בעיצוב מטבח

יש לאפשר תאורה נאותה וזאת על מנת למנוע עייפות העיניים. דבר המגביר את תנאי הבטיחות והניקיון וכמובן יצירת אוירה נעימה. התאורה הכללית צריכה להיות אחידה ונוחה עם מינימום צללים באזורי העבודה. בנוסף רצוי שתהיה גם תאורה ליד מוקדי העבודה והבישול, הכיור והכיריים.

בקביעת עוצמת התאורה במטבח יש להתחשב בעוצמות האור מבחוץ (גודל ומיקום חלונות) ובאופי חומרי הגימור של הארונות, כך למשל גוונים בהירים יצריכו פחות אור מאשר גוונים כהים. אזור האכילה צריך גם הוא לקבל מוקד אור וכאן אפשר לשקול אפשרות לתאורה מרוכזת ששופכת אור רך ונותנת תחושה אינטימית, אפשרות לאלמנט עיצובי על ידי תליית מנורות מהתקרה שיורדות מעל משטח האכילה וממקדות רק אליו את התאורה ועוד וריאציות עיצוביות שונות.

חולמים על עיצוב מטבח בסגנון ייחודי לפי בחירתכם?

קבעו פגישת הכוונה וייעוץ ללא התחייבות