צעדים לשיפוץ מטבח החלומות

שיפוץ מטבח הוא תהליך נפוץ בבתי אב רבים בישראל. כאשר המטבח אינו משרת אותנו כראוי, הוא טעון שיפוץ יסודי אשר ישפר הן את הנראות הכללית של המטבח והן את השימושיות והנגישות שלו עבורנו, ויהפוך למטבח נוח ואיכותי יותר מקודמו. על מנת לבצע את תהליך השיפוץ בצורה חכמה ונכונה, אספנו עבורכם מספר צעדים בדרך לשיפוץ הגדול:

תכנון מוקדם

כאשר אנו מוכנים מראש לתהליך, אנו עושים אותו בצורה הנכונה ביותר. יש להיערך מראש לכל האספקטים של השיפוץ: התקציב, הציפיות שלנו מהמטבח החדש, מה בדיוק אנו רוצים לשנות במטבח והיכן, הגדלת שטחי אחסון בצורה מקסימאלית, ועוד. בדרך כלל השיפוץ חל על מטבח שאנו מכירים מקרוב, ויודעים היטב את יתרונותיו וחסרונותיו. על סמך ידע מוקדם זה, נוכל לבנות תוכנית שיפוץ מקיפה.

אך החשוב מכל בתהליך התכנון המוקדם הוא חשיבה מחודשת על שטח המטבח וניצול מקסימאלי שלו. האלמנטים השונים במטבח כמו חלונות, דלתות, מדרגות, עמודים, קירות וכו' – לעתים עשויים להקטין משטח המטבח ולהפוך אותו לפחות נעים, נגיש ופונקציונאלי. נקודות נוספות שיש לקחת בחשבון בתכנון המוקדם הוא מיקום פינת האוכל – האם תהיה מופרדת מהמטבח או חלק ממנו, האם הריצוף מיושן/סדוק ויש להחליפו, האם הכניסה למטבח דורשת מעבר בעוד חדרים בבית, וכו'. על מנת לתת מענה לכל הציפיות שלנו ולהעלים את החסרונות שראינו במטבח הישן, יש לתכנן מראש, וליצור רשימת ציפיות ושינויים שתרצו לחולל במטבח. רשימה זו תסייע לכם בתהליך, יחד עם איש מקצוע מתאים, המשפץ או האדריכל – תוכלו להגיע לתוצאה הרצויה.

צעדים לשיפוץ מטבח החלומות - תמונת מאמר

שקעים ונקודות חשמל במטבח

התקנת נקודות חשמל במטבח היא אחת מהפעולות הבסיסיות בשיפוץ המטבח. הגדלת נקודות חשמל במטבח היא בעצם הרחבת השימוש במטבח ושיפור הפונקציונאליות שלו עבור בני הבית. אך עם זאת, חשוב לזכור כי יש להתקין את נקודות החשמל בהתאם לתקנים הנדרשים. השקעים מותקנים במרחק של 112 ס"מ מהרצפה, וכאשר מדובר בשקע למדיח הכלים, רצוי שיותקן בתוך ארון. שקעים נוספים שיש לקחת בחשבון הנם השקעים של המיקרוגל, התנור, הכיריים, טוחן האשפה, מייבש ומכונת הכביסה באם נמצאים באזור המטבח, והמקרר – וחשוב שלכל אחד מהם תהיה נקודת חשמל נפרדת. התקן קובע שיש למקם את נקודת החשמל למקרר בגובה של 150 עד 180 ס"מ מהרצפה.

התקנת צנרת וגז

התקנה אופטימאלית של נקודות הצנרת והגז היא התקנת הנקודות הללו לאורך קיר אחד. קיצור אורכה של הצנרת עשוי להפחית את העלויות באופן משמעותי. צינור הגז אמור להיות ממוקם ביחידת ארון נפרדת הסמוכה לכיריים. תהליך התקנת נקודת הגז מתבצעת כמובן על ידי אנשי מקצוע של חברת הגז. רצוי להתייעץ מראש עם חברת ההתקנה על מנת לאפשר ביצוע התקנה נכונה.

מיקום החלון במטבח

תתפלאו, אך גם לחלון יש חשיבות במטבח. חלונות המטבח יוצרים דרך לגישה מבחוץ לכל דבר – רוח, קרני שמש, ואפילו שכנים סקרנים שמציצים פנימה. חשוב למקם את החלון במטבח במקום שמאפשר לנו נקודת מבט חיצונית לנוף, ועם זאת, מיקום שלא מאפשר לגורמים החיצוניים כמו רוחות פרצים, להיכנס אלינו פנימה הביתה בקלות. המיקום האופטימאלי לחלון הוא מעל הכיור, או לחילופין באזור משטח העבודה במרחק של 20 ס"מ מעליו לכל הפחות.
סוגי החלונות הנפוצים במטבחים הנם חלונות רפפה, חלונות עם ציר מרכזי או כמה צירים, חלונות נגררים וחלונות כיס. בחירת סוג החלון היא לשיקולכם, בהתאם לטעמכם האישי והתקציב.

תאורה חדשה במטבח

תאורת המטבח היא חלק אינטגראלי ממנו. חשוב לבחון גופי תאורה איכותיים אשר לא גורמים לעייפות בעיניים, וגדולים דיים בשביל להאיר את כל חלקי המטבח. תאורה נכונה למטבח שמה דגש עם משטח העבודה או כל איזור עבודה אחר שתקצו לכם במטבח כמו אי למטבח – יש לוודא שישנה תאורה מתאימה לכל חלקים אלו.
תאורה ייחודית וחדשה יחסית במטבח היא תאורה המשתלבת בארונות המטבח. תאורה בארונות יוצרת אווירה יוקרתית ומעוצבת יותר במטבח, וכולל מנורות לד בגדלים שונים המותקנים בגוף הארון ומאירים את פינותיו. מנורות לד נחשבות למנורות הפופולאריות ביותר בתאורה במטבח, משום שהן נעימות לעין ומעניקות תאורה נוחה ורחבה.
יחד עם בחירת גופי התאורה, יש לקחת בחשבון גם את התאורה שמגיעה מבחוץ – קרני השמש החודרות מהחלון במהלך היום. גופי התאורה ישתלבו יחד עם התאורה הטבעית, וייצרו איזון בין החוץ לפנים.

הוספת מזווה

שטחי אחסון נוספים במטבח משדרגים את המטבח שלנו. אחסון לכלי המטבח, מגבות, כלי חרסינה יקרים, מוצרי חשמל לבישול (מיקסרים/מערבל מזון וכו') – דורשים את מקומם גם במטבח המשופץ. הוספת מזווה במטבח אינה באה על חשבון הארונות הקיימים במטבח, אלא מתווספת אליהם. במזווה ניתן לאחסן את המצרכים והכלים שאינם נמצאים בשימוש יומיומי. המזווה האולטימטיבי מכיל יחידות מידוף, מדפים נשלפים, וגם מדפי אחסון על דלתות המזווה לניצול מקסימאלי.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות