שינוי פונקציונליות המטבח: מה חשוב לקחת בחשבון בעת עיצוב מטבחים?

בין אם אתם בונים מטבח מאפס ובין אם משפצים, ישנם דברים רבים אותם יש לקחת בחשבון. ריכזנו עבורכם כמה מהם.

בעידן המודרני רוב האנשים חיים במטבח שלהם. פשוטו כמשמעו. המטבח הוא חלק כל כך מרכזי מהבית עד שאנו נוהגים להעביר בו שעות רבות. כתוצאה מכך עליו להיות כמה שיותר פונקציונלי ולספק את המענה לכל הצרכים. עם זאת לא תמיד זה קורה בפועל מכיוון שאנשים רבם הולכים שבי אחרי הנראות ולכן לא שמים דגש על הדברים החשובים, כלומר על הפתרונות הפונקציונליים. כדי שתוכלו להימנע מכך ועל מנת שתעשו זאת נכון אחת ולתמיד, ריכזנו עבורכם כמה נקודות למחשבה, המלצות וטיפים מועילים.

דעו מה אתם רוצים כבר בשלב התכנון

תכנון מטבח זו משימה סבוכה למדי. לא פעם העיצוב מתורגם לשרטוטים אשר לא מובנים לאדם הבלתי מיומן. כדי שהמטבח יהיה פונקציונלי ישנם דברים רבים שצריך לקחת בחשבון כבר בשלב התכנון. אין זה מסתכם רק בהצבת שקעי חשמל או בחירת משטחים, על פריסת המטבח להיות כמה שיותר אופטימלית ולכלול פונקציות שונות אשר יקלו עליכם את השימוש, יספקו מקומות אחסון רבים וחכמים, פינות עבודה רחבות ועוד. כמו כן בשלב זה כבר רצוי להחליט על הסגנון העיצובי שישלוט ולהתאים לו את כל הפרטים הקטנים שישלימו אותו.

איך אתם אוהבים את המטבח שלכם?

בשנים האחרונות ישנם יותר ויותר פתרונות מודרניים. אלו הפכו שם נרדף ליוקרה ואיכות ולכן אנשים רבים נוטים לשלב אותם במטבח שלהם. מכירים את הפתגם "מרוב עצים לא רואים את היער"? הקפידו כי משמעותו לא תבוא לידי ביטוי במטבח שלכם. כלומר אל תעמיסו על המטבח פתרונות מתקדמים, רק כי הם מתקדמים, דאגו להבחין בין העיקר לתפל. ישנם מוצרים אשר באמת אינם שימושיים ואין בהם כל צורך. עם זאת אחרים יכולים להפוך את החיים שלכם להרבה יותר קלים ואת העבודה במטבח להרבה יותר נוחה ואיכותית.

היכן תציבו את מכשירי החשמל?

למרות שכיום ישנם אינספור מכשירי חשמל מעוצבים אשר אף לא יביישו אף אחד, אחד העיצובים העכשוויים ביותר הוא האינטגרלי, כזה אשר מסתיר את המכשירים בארונות והופך את כל המטבח ליחידה אחת ואחידה, ללא הסחות דעת או הפרעות. בין אם אתם בוחרים באפשרות זו ובין אם בסטנדרטית, וודאו כי ליד כל מכשיר חשמל יש משטח עבודה פנוי. לדוגמה: אינכם רוצים להציב תנור בפינת המטבח, מכיוון שאז לא יהיה לכם מקום להניח את הסירים לאחר שמורידים אותם מהגז. בכל נקודה ונקודה עליכם לחשוב פונקציונלי ולראות את עצמכם משתמשים בחלל כדי לחשוב על פתרונות ויישומים שישרתו אתכם בצורה מיטבית.

הגודל כן קובע, זה בדוק

אף פעם אל תעצבו את המטבח לפני שאתם יודעים באילו מכשירי חשמל תעשו שימוש. אם יש לכם מכשירי חשמל קיימים דאגו לשלב אותם היטב בעיצוב, אולם במידה ואתם מתכננים לקנות חדשים, קודם כל רכשו אותם ורק לאחר מכן תעברו לשלב הסקיצות והתכנונים. ומדוע? לא הייתם רוצים לגלות לאחר מיקום ארונות המטבח שהמקרר גדול מדי לנישה שלו או שהתנור קטן. זה הרבה יותר קל לעצב את המטבח סביב מכשירי החשמל מאשר למצוא מכשירי חשמל אשר עומדים בדרישות ספציפיות של העיצוב.

ויהי אור: גם לעיצוב התאורה יש מקום במטבח הפונקציונלי

אחד הפרמטרים המשמעותיים ביותר בעת תכנון ועיצוב מטבח פונקציונלי הוא פתרונות התאורה שתבחרו. יש להבין שלתאורה חשיבות גדולה והיא יכולה להשפיע הן על האווירה בחלל והן על נוחות העבודה. באמצעות התאורה ניתן להדגיש מוקדי עניין שונים, ליצור דרמה או אווירה חמימה, ניתן להאיר את האזורים בהם עושים את עיקר השימוש ולחלק את החלל לאזורים שונים ומגוונים. לכן יש להקדיש זמן ומחשבה לתכנון התאורה, לחשוב כמה שיותר אסטרטגי אך בד בבד להתייחס גם למקורות האור הטבעי שקיימים.

לסיכום, למרות שתמיד מותר לחלום, חשוב גם להיות כמה שיותר ריאליים וביקורתיים בשלבי עיצוב ותכנון המטבח. כאשר המטרה היא פונקציונליות כדאי לנצל נכון את החלל ולא להעמיס עליו או לחלופין לא להימנע מלכלול בו את כל אשר צריכים. בכל מקרה מומלץ להיוועץ בחברת עיצוב מטבחים אשר תסייע לכם לתכנן מאפס את המטבח הכי יפה ושימושי.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות