תכנון מטבח אידיאלי

לא פשוט לתכנן מטבח אידיאלי, התכנון והעיצוב תלויים בפרמטרים רבים ומשתנים. ובכל זאת, כל מי שרוכש מטבח חדש שואף לכך שיהיה זה המטבח הכי פונקציונאלי מבחינתו, אז כיצד עושים זאת נכון?

מבין כל שאר חללי הבית, המטבח הוא החלל הפונקציונאלי ביותר, לכן חשוב מאוד לתכנן אותו בצורה נכונה, כל זאת בהתאם לדיירי הבית, דרישותיהם וכמובן טעמם האישי. במטבח אנו נוהגים לבלות זמן לא מועט, מבשלים, אופים וגם אוכלים. כאשר המטבח מתוכנן בצורה הנכונה, יהיה נעים לשהות בו מה גם שהוא יתאים לכל תקופה ולכל צורך אפשרי.

תכנון מטבח אידיאלי

על מה חשוב לשים דגש בעת תכנון המטבח?

אומנם המטבח חייב להיות בעל אופי מזמין, כזה שיהיה נעים להיכנס אליו אך רבים נוטים לשים דגש על עיצוב המטבח ותו לא. כיום אין זה מספיק להשקיע רק בעיצוב המטבח, אלא שהמטבח חייב להיות שימושי. כדי לעצב מטבח שימושי יש להתייחס לפרמטרים רבים: האם בני הבית אוהבים לבשל? האם כדאי לרכוש שני כיורים ולא אחד? האם כדאי להציב בו משטח עבודה? האם מדובר על משפחה עם ילדים? האם המטבח מיועד לבשלנים מקצועיים או כאלה שמבשלים לשם תחביב? ולבסוף, האם בעלי הבית אוהבים לארח אורחים? לכל אלה יש להתייחס בכובד ראש בעת התכנון.

חשוב להיות מציאותיים

סביר להניח שכל אחד מעוניין במטבח גדול עם כל האקססוריז המתבקשים. תנור אפייה גדול, מקרר ענק, כיריים מעל הגודל הסטנדרטי, משטחי עבודה רבים ועוד. אולם בדירות רבות חלל המטבח בעל שטח מצומצם וחשוב שיהיה נוח לנוע בו. לכן יש לייחס חשיבות רבה לתכנון המטבח בהתאם לנתונים שלו. במטבחים קטנים כן ניתן להציב משטח עבודה קטן אבל פרקטי, יש לדאוג למקומות אחסון תוך שמנצלים את המרחב הכי טוב שניתן. כמו כן על פי גודלו של המטבח בוחרים את שולחן האוכל וכיום ניתן למצוא שפע שולחנות אוכל מעוצבים העשויים מחומרי גלם שונים המתאים לכל סגנון עיצובי ולכל גודל של מטבח.

להסתמך על טעם אישי

גם לטעם האישי חשיבות רבה. ישנם אנשים שיעדיפו קונספט פתוח ויעדיפו לתכנן מטבח המשלב בתוכו גם את שטח האירוח בעוד שאחרים יעדיפו כי המטבח יהיה בתוך חדר משל עצמו המוקדש לבישולים. הטעם האישי הוא זה שיכתיב את התכנון והעיצוב הסופי, כאשר כדי להכריע לא פעם נדרשת המלצה של איש מקצוע אשר מתמחה בתכנון מטבחים.

מהו סגנון החיים שלכם?

לכל אחד סגנון חיים משלו, ולכן כאשר מתכננים מטבח יש להתייחס לסגנון זה. ישנן משפחות עם ילדים, אלו נוהגות לבלות זמן לא מועט במטבח ואפילו להכין בו שיעורים. ישנם זוגות ללא ילדים וישנם גם רווקים. בנוסף, יכול להיות שבעל המטבח הוא בשלן מדופלם חובב קולינריה מושבע וסביר להניח שמטבח שכזה יהיה יותר מאובזר ממטבח סטנדרטי. ככלל, כאשר רוצים לתכנן מטבח אידיאלי חשוב מאוד להתייחס לסגנון החיים המועדף עליכם וכן לצרכים האישיים המשתנים בין בית לבית ובין מטבח אחד למשנהו.

שאלות שכל אחד חייב לשאול את עצמו

בבואכם לעצב מטבח אידיאלי כדאי שתשאלו את עצמכם כמה שאלות, כגון: כמה זמן אתם מבלים במטבח? כמה פעמים בשבוע אתם נוהגים לבשל בו? כמה אנשים נמצאים במטבח באותו הזמן? האם אתם אנשים שאוהבים לארח אורחים או שמא אורחים כלל לא פוקדים את הבית? כמה זמן מבלה המשפחה מידי יום במטבח? האם לפי דעתכם המטבח דורש שינויים? ועוד. כמובן שיש גם להתייחס למרכיבי המטבח השונים, לריצוף, סוג התאורה, למכשירי החשמל ומיקומם, יש להתייחס למקומות האחסון, המשטחים מהם עשוי המטבח ועוד פרמטרים רבים אחרים. עם ההתייחסות לכל הנושאים הללו ועל ידי חשיבה לעומק, תוכלו די בקלות לתכנן מטבח אידיאלי עד כמה שניתן, עבור הצרכים שלכם.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות