תכנון מטבח

בבואנו לתכנן את מטבח חלומותינו, איננו חושבים על כל הפרטים הקטנים. אנו מדמיינים את המטבח שלנו, ושוכחים כי מאחוריו עומדות שעות רבות של תכנון קפדני ובנייה נכונה. תכנון מטבחים הנה מלאכת מחשבת של ממש אשר דורש מאיתנו לתכנן באופן מעשי את החלום שלנו – המטבח החדש. מטרת התכנון הנכון למטבח הוא בראש ובראשונה למקסם את הפונקציונאליות של המטבח, ולהפוך אותו לנעים ונוח לעבודה, בלי להתפשר על שום פרט בנראות המטבח.

כל דבר במטבח מתנהל בשלבים ובנקודות מרכזיות, לא רק בישול ואפייה אלא גם עצם תכנון המטבח ואופן בנייתו. תכנון מטבחים שמתבצע באופן נכון וראוי פועל לפי שלוש עקרונות חשובים – מציאת שטחי אחסון, בניית משטחי עבודה לבישול והכנה ובניית תשתיות לתפעול המטבח. כאשר מתכננים את אופן הבנייה והסידור של המטבח, חשוב לשים לב לנקודות אלה – איך לתכנון את שטח האחסון במטבח, איך לתכנן את המטבח בצורה כזו שהכנת האוכל תהיה מהנה ונוחה ולא מעיקה, ואחרון חביב – איך לתכנן נכון את תשתיות החשמל, הגז והמים במטבח המסייעים בתהליך הבישול במטבח.

תכנון מטבח - תמונת מאמר

נקודת אחסון

זהו המוקד הראשון שיש להתייחס אליו כאשר עוסקים בתכנון מטבחים. יש לדאוג לשטחי אחסון יעילים ומרביים שיאפשרו אחסנת אוכל יבש (מזווה) ורטוב (פריטים הדורשים קירור במקרר או במקפיא) ופריטים נוספים הנמצאים במטבח – סכום, צלחות, סירים, כלי בישול ועוד הדורשים תכנון נכון של בניית מגירות וארונות. ניתן לשלב מספר פתרונות אחסון במטבח במהלך תכנונו – שטחי אחסון בארונות, מגירות נשלפות, מכולות בדפנות המטבח ועוד. כמו כן, חשוב להציב את נקודות האחסון במקומות אסטרטגיים במטבח על מנת שנוכל לגשת אליהם במהירות ובקלות.

הכנה ובישול האוכל

תכנון מטבח נכון ידאג למקום בו ניתן להכין אוכל בצורה נוחה ונעימה. כאשר מתכננים את המטבח, יש לתכנן את משטחי העבודה בקפידה: משטחי שיש, כיור, כיריים, אי למטבח ועוד. עיצוב פנים מטבחים הוא חשוב לא רק כדי שיהיה מטבח יפה אלא שגם יהיה יעיל. מטבח יעיל שקל ונוח לעבוד בו הוא מטבח עם שפע שטחי הכנה, מטבח שיש לו שטחי שיש מרווחים שניתן לחתוך בהם ולעמוד אדם ליד אדם – לפחות שני אנשים, מבלי שתיווצר הרגשה של צפיפות יתר. שטחי שיש יעילים הם שטחים מרווחים מספיק כך שיהיה מספיק שטח לפעולות מורכבות כמו לישת בצק או הכנת ארוחות שבת וסעודות חגיגיות שהכנתן דורשת שטח פעולה רב. ככל שנשכיל לתכנן משטחים נוחים לעבודה במטבח, כך נשפר את הפונקציונאליות והייעול שלו, ונוכל לעבוד בו ביתר קלות.

בניית תשתיות

זהו המוקד השלישי בעבודה יעילה של תכנון מטבחים. יש לדאוג לכל התשתיות הנחוצות במטבח, כמו תנור, כיריים, קולטי אדים, מקרר וכו'. תשתיות אלו מסייעות לנו בתהליך הבישול והאפייה במטבח, ולכן יש לתת מחשבה נוספת בעת בניית נקודות החשמל במטבח בצורה נכונה. מלבד זאת, יש לקחת בחשבון את תאורת המטבח ולתכננה כראוי. לדוג', הקמת מבני תאורה למשטחי העבודה במטבח הנם הכרחיים לקיום עבודה נוחה ויעילה במטבח, הצבת מנורה מעל אי המטבח תאיר אותה היטב ועוד.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות