אי למטבח מול דלפק למטבח: יתרונות וחסרונות

 

בונים או משפצים מטבח? מה כדאי – אי או דלפק? אם אתם עומדים בפני התלבטות עיצובית כדוגמת זו, לפניכם כמה נקודות למחשבה.

כאשר בונים בית או משפצים, ישנם המון רעיונות שעל הנייר נראים מאוד יפים, בין האופנתיים שבהם נמצאים אי ודלפק למטבח. אולם בפועל כאשר מעצבים מטבח חשוב לשקול היטב האם הרעיונות הללו יהיו באמת פונקציונליים וכיצד הם יתנו את המענה האופטימלי לדיירים אשר משתמשים במטבח. לכן כאשר הבחירה היא בין אי לדלפק, חשוב לשקול את היתרונות מול החסרונות של כל אפשרות, לבחון את העלות מול התועלת ולהתייחס אל צרכי המשפחה אל מול גודלו ומבנהו של המטבח.

למה צריך אי או דלפק?

ישנן סיבות רבות להתקנת אי או דלפק במטבח. הראשונה בהן היא המראה. אלמנטים אלו מסמלים יוקרה, הם נחשבים לשיא האופנה ובכל מטבח מעוצב הם קיימים. לכן אי או דלפק נחשבים כיום לאביזר חובה, שכל מטבח אשר "מחשיב את עצמו" צריך להצטייד בהם. עם זאת יש לזכור כי מדובר בשני אלמנטים דומים אך שונים מן היסוד ולכן יש לעמוד על ההבדלים ביניהם כדי לבחור את האפשרות המתאימה ביותר לצרכים שלכם. על מנת להחליט מה המטבח שלכם צריך: אי או דלפק, אם בכלל, ריכזנו עבורכם את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות.

אי למטבח

ממש כנגזר משמו, אי למטבח זו יחידה עצמאית העומדת בלב המטבח ואינה צמודה לארונות או לקיר. לעיתים יחידה זו אף כוללת כיור, כיריים ומקומות ישיבה לבני המשפחה השונים. כדי להחליט את מדובר בפתרון המתאים לכם, יש לבחון את היתרונות והחסרונות של האיים השונים.

  • יתרונות – אי למטבח מציע שטח אחסון ועבודה נוסף. בחללים גדולים הוא מאוד אטרקטיבי ואופנתי. הוא מגיע באינספור עיצובים, דגמים וגדלים ותורם רבות לעיצוב ואווירה הכללית. הוספת ארונות תחת האי יכולה לשמש אתכם לאחסון סירים ומחבתות ולפעמים האיים מייתרים את הצורך בשולן אוכל, מכיוון שניתן לעצב אי בשני מפלסים ולייעד אותם למקום אכילה.
  • חסרונות – אי למטבח אינו מתאים לכל מטבח, לרוב הוא נותן מענה רק לחללים מאוד גדולים. בחללים קטנים יותר אי יכול לחסום את החלל לסלון ולפגוע בתחושת המרחב. כמו כן רוב האיים גבוהים יחסית, מה שהופך את האכילה לידם לפחות נוחה, שכן יש לשבת על כיסאות בר. שימוש בשולחן אוכל במקביל לאי יכול רק לסרבל את העיצוב ולהעמיס על החלל.

 

דלפק למטבח

דלפק למטבח שונה מאי בכמה מובנים. בעוד שאי הוא יחידת עבודה נוספת ולה מקומות אחסון ושלל יישומים ספציפיים לצרכי לקוח, דלפק הוא שולחן ארוך וצר, או מדף לצורך העניין, שדיירי הבית יכולים לסעוד עליו משני הצדדים. גם לדלפק ישנם יתרונות וחסרונות אותם כדאי לשקול:

  • יתרונות – דלפק הוא פתרון אידיאלי עבור מטבחים ששטחם קטן ולכן ישנו צורך לנצל את החלל הקיים במידה מיטבית. רוב הדלפקים מחוברים בצד אחד לקיר או לארון והם יוצרים חיץ בין המטבח לבין חלל המגורים. בדלפקים ניתן להשתמש לאכילה (ולעבודה כשהם בנויים נכון) והם משמשים בעיקר במטבחים אשר אין בהם מקום לשולחן אוכל "אמיתי".
  • חסרונות – ברוב המקרים דלפקים יותר צרים משולחן האוכל הסטנדרטי. לכן כאשר מדובר במשפחה גדולה, הם יהיו פחות מתאימים, או לחלופין יהיה צריך לתכנן אותם באופן פרטני ותוך חשיבה נכונה. כמו כן לעיתים התקנתם רק יכולה לפגוע בתחושת המרחב במטבח, כך שאם לא באמת עושים בהם שימוש, כדאי לשקול את הנחיצות בקיומם.

כמה זה יעלה לנו?

סוגיית המחיר גם היא משחקת תפקיד מרכזי ומהווה פרמטר חשוב בעת קבלת ההחלטה. היות ואי כולל גם יחידת אחסון המחירים שלו יהיו יותר גבוהים משל דלפק. אולם חשוב לציין כי מחירים אלו נעים בטווח רחב. ישנו מגוון גדול של איים ודלפקים, שפע של עיצובים וחומרי גלם שונים ומכך המחירים גם מושפעים. כמו כן ההבדלים במחירים תלויים בשם המותג, בגודלם של האי או הדלפק, בחומר הגלם ממנו מיוצרים, בעיצוב, באביזרים הכלולים וכיוצא בכך. בכל מקרה כדי להגיע להחלטה הטובה ביותר עבורכם מומלץ לפנות לייעוץ מטעם חברת מטבחים מובילה אשר יכולה לסייע לכם להגיע לפתרון התפור למידותיכם, תוך ניצול מקסימלי וחכם של החלל העומד לרשותכם במטבח.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות