הדברים שחשוב לדעת/לשאול בקניית מטבח חדש

סוף-סוף, לאחר שנים של ציפייה, נוצרה הזדמנות לשיפוץ ורכישת מטבח חדש. המשפחה הנרגשת מתחילה להתבונן, לחפש ולבדוק, החידושים הטכנולוגיים מלהיבים והעיצובים המודרניים מפתים.

רוצים רק את הטוב ביותר מתוך מחשבה שמטבח בדרך כלל נועד לשימוש לאורך שנים ארוכות, אולם לעיתים מתברר שלא כל כך פשוט להגדיר מהו הטוב ביותר.

לפני הכל – מהן מגבלות המציאות?

בחלומות הכל כמובן אפשרי, והמטבח המיוחל רחב-ידיים, מצויד במכשירי חשמל מתקדמים ופתרונות האחסון בו עולים על כל דמיון. אולם מובן שכדי להוציא את החלומות לפועל יש לבחון את המציאות בשטח: מהו גודל המטבח? בשטח גדול ניתן להקים מטבח לתפארת, להוסיף אי או שולחן אוכל קטן, לקנות מקרר גדול יותר אם יש צורך בכך או להוסיף מזווה. במטבח בעל שטח קטן, לעומת זאת, יש לתכנן בצורה קפדנית היכן יוצב כל מכשיר חשמלי וכל ארון ולבחון אפשרויות יצירתיות לניצול מרבי של החלל לצורך אחסון ומרחב עבודה נוח.

מגבלת מציאות נוספת היא תקציב: על המשפחה לבחון היטב מהו התקציב העומד לרשותה ולקבל החלטות מושכלות בנוגע לניצולו. חשוב לא להתפשר על איכות חומרי הגלם אך מאידך לא להתפתות לעיצובים שיכלו את כל התקציב אם ניתן למצוא להם חלופות זולות יותר ולא-פחות איכותיות.

מהו הרכב המשפחה ומהם צרכיה?

המשפחה צריכה לבחון היטב את צרכיה האמתיים ולבחור את מרכיבי המטבח החדש כך שיתנו להם מענה מדויק:  מובן שמטבח של זוג צעיר שממעט לשהות בבית רוב ימות השבוע יהיה שונה ממטבח המיועד למשפחה ברוכת ילדים שגם אוהבת לארח, ומשפחה שאחד מאנשיה הוא אדם בעל צרכים מיוחדים צריכה לתת את הדעת על מבנה שיותאם לו.  הטוב ביותר, בהקשר זה, הוא לאו דווקא החדיש או היוקרתי ביותר אלא המתאים ביותר.

מהם חומרי הגלם המועדפים?

הגדרת הצרכים, מדידת החלל ואישור התקציב של המשפחה יובילו אותה לבחור את מבנה המטבח ואת חומרי הגלם בהם ייעשה שימוש. האם ישנה עדיפות לעץ, לאלומיניום, לזכוכית או לשילובים מעניינים ומפתיעים? יש לברר מהן תכונות החומרים השונים, מהם היתרונות ומהן נקודות החולשה בכל חומר ורק אז לקבל החלטה.

סגנון העיצוב של המטבח החדש

ישנה אפשרות בחירה בין מגוון סגנונות מובהקים כגון סגנון כפרי, מודרני או בעל מראה היי-טקי, ואפשרויות השילוב בין הסגנונות רבות ומגוונות אף הן. זו הנקודה בה על המשפחה לבחון מהו הסגנון המועדף עליה ואיזו אווירה היא מעוניינת להשרות במטבח. אולם נקודה חשובה נוספת נוגעת לשילוב סגנון המטבח ליתר חלקי הבית. בעת תכנון של בית חדש התאמת העיצוב בין המרחבים השונים נעשית מראש, אולם כשמדובר בשיפוץ מטבח בבית קיים זה קצת יותר מורכב בייחוד אם המטבח הוא חלל פתוח המתמזג עם פינת-האוכל והסלון. לכן חשובה התייעצות עם מעצב פנים שיסייע בבחירה הנכונה ויפרוש בפני המשפחה אפשרויות להתאמה מבלי לשפץ-מחדש עוד מחצית מהבית: לעיתים די בצביעה מחודשת של אזור הסלון או בהוספת אביזר עיצובי בשלושת המרחבים המרכזיים וכבר נוצרת תחושה של הרמוניה ביניהם.

נותני השרות

כמו לפני כל רכישה משמעותית חשוב כמובן לבצע סקר שוק מקיף. מיהן החברות המובילות בעיצוב מטבחים? מה מייחד כל אחת? כל חברה תדגיש את החלקים הייחודיים שלה ותשאף שהלקוחות יגיעו דווקא אליה – על המשפחה לוודא שהם אכן מגיעים לגורם הנכון והמתאים ביותר לצרכיהם.

כדאי לשמוע מה כלול בשרות: האם התייעצות עם מעצב פנים היא חלק טבעי בתהליך או כרוך בתשלום נוסף? האם לחברה יש סניף אחד מרוחק מהמשפחה או מספר סניפים לבחירה? האם החברה נוהגת בשקיפות ומשתפת את הלקוח בכל שלב בתהליך? האם החברה נוהגת על-פי נהלי עבודה מובנים וברורים? האם ההובלה מגיעה לכל מקום ומקום ברחבי הארץ? השאלות הללו נראות כמובנות מאליהן אולם אנשים לא מעטים נתקלו בקושי באחד מן הסעיפים הללו ובשלבים מתקדמים בתהליך,  לאחר שכבר השקיעו חלק גדול מזמנם ומכספם ונאלצו לחרוג מן התקציב או למצוא פתרונות חלופיים.

רכישת מטבח חדש היא תהליך ממושך של הגשמת חלומות, של בדיקה מדוקדקת ושל בחירות רבות. כשהמשפחה ניגשת אליו מתוך חדווה והנאה ובוחרת באנשי המקצוע המתאימים לה ביותר, היא תוכל ליהנות מתוצר איכותי ומענג לאורך זמן.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות