כך תבחרו את ארונות המטבח

עליונים או תחתיים? ארונות או מגירות? חזית חלקה או עם טקסטורה? כל השלבים לבחירת ארונות מטבח שיתאימו בול לצרכים שלכם

איך מתאימים את ארונות המטבח לסגנון העיצובי?

חזית הארון מגיעה במגוון צבעים, צורות ומרקמים. כדי לייצר התאמה הרמונית, חשוב להגדיר את הסגנון העיצובי של המטבח שלכם. אם הכיוון מינימליסטי, החזיתות שיבחרו יהיו בגוונים מונוכרומטיים, בקווים ישרים מאוד, ללא חריטה או קישוטיות. אם אתם מחפשים לדייק את הסגנון הכפרי, גווני זית, אדמה וקשת השמנתיים יהיו הגוונים שלכם. מבחינת גימורים, הכפרי מאופיין ביצירת מסגרות משנה על גבי החזית, משחק עם מוטיבים מעוגלים ושילוב טקסטורה של פסים רחבים. מעצבת הפנים דנה חביב מדגישה את חשיבות ההתאמה של המטבח לסגנון העיצובי-

"דלתות הארונות והמגירות במטבח, הן למעשה רהיט קבוע ובולט והן חייבות להתכתב עם הסגנון שבחרנו. הברזים הידיות והתאורה הם התכשיטים של המטבח. לצד השיקול האסתטי, בבחירת החומרים חשוב לקחת בחשבון תנאי לחות וחום, מגע ידיים, חשיפה לחומרי ניקוי ואת פגעי הזמן".
כדי לסייע לכם ביצירת הסגנון העיצובי, ערכנו כתבה מפורטת שכולה מבוססת על טיפים ליצירת סגנונות עיצוביים במטבח.

מטבח מעוצב של דנה חביב
צילום: מאור מויאל, עיצוב: דנה חביב

 

ארונות או מגירות?

נתחיל מהסוף ונאמר שניתן לשלב מגירות וארונות יחד באותו המטבח. ניתן לבחור להשתמש רק במגירות או רק בארונות. הבחירה בסופו של דבר מתבססת על הנטייה שלכם. כדי לעזור לכם להחליט, נעשה לכם קצת סדר ונאפיין כל אחת מהאופציות כך שיהיה לכם קל יותר לבחור:

  • כיוון ואופן הפתיחה – הארונות יהיו לרוב מאונכים והפתיחה שלהם היא פתיחה צידית, על ציר. המגירות הן אופקיות ברובן והן נפתחות לעברנו כשהן נוסעות על מסילה.
  • גישה – בעבר השימוש בארונות היווה בעיית גישה לפריטים שנמצאים מאחור. המגירות תוכננו כדי למנוע את הבעיה ולאפשר פתיחה מלאה כך שתהיה גישה גם למה שנדחק לאחור. הפתרון הזה הפך את הנגישות במטבח לגבוהה ויצר ביקוש עולה לשימוש במגירות, כתחליף לארונות המטבח. עם הזמן, פותחו ארונות מטבח שהמדפים שלהם הפכו להיות מדפים נשלפים, בדומה לעקרון השליפה שמציעות המגירות. הפיתוח הזה הפך שוב את המגירות וארונות המטבח לשווים מבחינת הרמה הפונקציונאלית. בארון אחד יכלים להיות מספר מדפים נשלפים, תלוי בתכולה של אותו הארון.
  • מנגנונים – גם ארונות המטבח וגם המגירות מגיעים בורסיה בסיסית או בשילוב מנגנוני טריקה שקטה או מנגנונים חשמליים.

זוכרים שאמרנו שאנחנו מתחילים מהסוף? עכשיו אתם בהחלט יכולים להבין מדוע הבחירה בארונות מטבח או במגירות היא לא אקוטית מבחינת איכות התנועה והפעולה, אלא קשורה יותר להעדפה האישית.

מגירות למטבח
צילום: ג'נאן חלבי, עיצוב: מאור אסולין

איך מתכננים נכון את ארונות המטבח?

ככל שתקפידו לתכנן מראש כך מערך ארונות המטבח שלכם יהיה פרקטי יותר עבורכם. תכנון נכון מתחיל ברשימת מכולת של הפריטים שקיימים לכם במטבח. אין דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר לקחת סוף שבוע אחד ולהתלבש על המשימה. פותחים ארון ארון, ורושמים מה הוא מכיל. יורדים לפירוט מקסימאלי- מספר סירים וגודלם (סיר קטן, סיר גדול, סיר רחב, סיר גבוה ועמוק), כוסות יין, כוסות לשתייה חמה, כוסות לשתייה קרה, כלי בישול והכנה ועוד ועוד. כל שקית אורז במזווה נספרת. ככל שתהיו מפורטים יותר כך תהנו ממטבח שיתאים לכם יותר. עם רשימת המכולת שהכנתם, תיגשו למתכנן המטבחים והוא יידע לתכנן בהתאמה את מספר ארונות המטבח, גודלם ומיקומם במטבח.

המיקומים של ארונות המטבח חשובים ויכולים לייעל לכם את ההתנהלות במטבח – ארון מטבח ומגירות שימוקמו בסמוך לכיריים, למשל, יכללו את כלי ההכנה והבישול, ארון המטבח או המגירה שמתחת לתנור האפייה יכללו כלי אפיה ובעיקר תבניות, וכן הלאה. למה זה שונה מאחד לאחד? בעיקר בשל העובדה שלכל משפחה צרכים שונים. משפחה שבה מרבים לאפות תצטרך נפח גדול יותר של ארון מטבח לתבניות, בעוד משפחה שמתבססת על הזמנת אוכל מוכן, תצטרך שטח קטן יותר לאחסון תבניות.

חביב מדגישה את העובדה שהמטבח הוא לב הבית ולכן התכנון המוקדם שלו חייב לכלול גם התייחסות לאלמנטים פרקטיים וסגנוניים – "המטבח הוא אחד החללים החשובים ביותר בבית. הוא בדרך כלל פתוח וחשוף, כך שהוא מהווה חלק מרכזי בחזות, באווירה ובאנרגיה שאנחנו חווים. בנוסף, המטבח הוא גם המקום הפונקציונלי והפרודוקטיבי ביותר מבין כולם. זהו החלל הפעיל ביותר בבית.
חשוב שהחזיתות במטבח ישתלבו בהרמוניה בקונספט העיצובי של הבית, אך חשוב גם שיעוצבו מחומרים פרקטיים, עמידים וקלים לניקוי."

ארונות מטבח
צילום: אורית אלפסי, עיצוב: אורלי כהן

מה חשוב לדעת על גוף הארון?

גוף הארון חשוב לפחות כמו חזית ארון המטבח ואולי אף יותר. גוף הארון חייב להיות חזק, עמיד, כזה שאינו נוטה להתעקם ולקבל דפורמציה כתוצאה מאחסון כלים מאסיביים. גוף הארון חייב להיות בטוח מפני חדירת נוזלים שיגרמו להתנפחות הדפנות. גוף ארון שאינו איכותי מספיק עלול להתנפח ולהתעקם ואלו יגרמו לקושי בפתיחת וסגירת דלתות ארונות המטבח. במקרים מסוימים אי הקפדה על רמת איכות נאותה עלולה אף לגרום לקריסת הגוף עצמו, מה שישבית חלק מהמטבח. אין ספק שהחזית היא זאת שהעין רואה ועליה להיות אסתטית ומזמינה, אך אל תקלו ראש ועמדו על כך שאתם רוצים לבחור בגוף ארון איכותי ועמיד לאורך שנים.

איזה חזית כדאי לבחור לארונות המטבח?

קיימים המון סוגי חזיתות לארונות המטבח, בקשת רחבה של גוונים, צורות וסגנונות עיצוביים. מה שחשוב מאוד להבין עם עצמכם, עד כמה חשוב לכם לשמור על חזית נקיה, כמה חשוב לכם הקו האסתטי ובעיקר עד כמה אתם מבינים את ההשלכות של הבחירה שלכם. קיימות חזיתות מטבח בגימור ננו. גימור ננו מייצר פני שטח שאינם נשרטים ואינם קולטים לכלכוך כמו טביעות אצבע או מריחות של מזון. אין ספק שבמובן הזה הננו יצר פתרון מתקדם ומבורך. כן חשוב לדעת שגימור ננו מגיע רק כגוונים חלקים. אם אתם מבקשים ארונות עם טקסטורה מסוימת הננו לא יוכל לשרת אתכם, אבל זה לא אמור לגרום לכם לוותר על חזית מסוימת עם טקסטורה שאהבתם. הננו אכן מייתר ניקיון תכוף, אבל זה לא תמיד השיקול היחיד. נושא הטעם האישי וההעדפות שלנו חשובים ויש לתת להם מקום, תוך הבנת ההשלכות.

חזיתות מטבח
צילום: סוזי לוינסון, עיצוב: הילה רימשון

מה עדיף ארונות עליונים או תחתיים?

יש היום מגמה לוותר על ארונות עליונים, ולנצל טוב יותר את ארונות האי. עם זאת, במטבחים רבים קיימים ארונות עליונים. הפתרון המודרני והאופנתי ביותר הוא קיר ארונות בו מתוכננים ארונות מטבח מתקרה עד רצפה. באופן הזה המראה העיצובי מקבל בוסט אפוף סטייל ואתם גם זוכים בשפע של פתרונות אחסון.

כן חשוב, שבמידה ובחרתם בארונות עליונים שלא יהיו גבוהים מדי ואם הם מגיעים עד התקרה, חשוב להבין מה מאוחסן בגובה ולייצר גישה נוחה.

ארונות מטבח תחתונים או עליונים
צילום: סוזי לוינסון, עיצוב: שירה ברקו

איך מתכננים ארונות מטבח למקרר ולמדיח הכלים?

כדי ליצור מראה הרמוני בחלל ניתן לייצר חזית למקרר ולמדיח בהתאמה לחזיתות ארונות המטבח. זה אינו ארון מטבח אלא חזית תואמת. מדובר באלמנט עיצובי גרידא.

לסיכום,  

איך מתאימים את ארונות המטבח לסגנון העיצובי? לכל סגנון המאפיינים שלו. ערכנו כתבה מפורטת שכולה מבוססת על טיפים ליצירת סגנונות עיצוביים במטבח

ארונות או מגירות? ניתן לשלב מגירות וארונות יחד באותו המטבח. בשני המקרים חשוב להקפיד עד מסילות שמאפשרות שליפה מלאה.

איך מתכננים נכון את ארונות המטבח? צרו רשימת מכולת של תכולת המטבח וגשו איתה למתכנן המטבח שלכם. רק כך תוכלו לתכנן מטבח שמתאים לצרכים שלכם.

מה חשוב לדעת על גוף הארון? גוף הארון חייב להיות חזק, עמיד, כזה שאינו נוטה להתעקם ולקבל דפורמציה כתוצאה מאחסון כלים מאסיביים ועליו להיות בטוח מפני חדירת נוזלים שיגרמו להתנפחות הדפנות.

איזה חזית כדאי לבחור לארונות המטבח? אפשר לבחור בין חזית ננו ששומרת על ניקיון ובין חזיתות עם מגוון טקסטורות. בכל מקרה חשוב להבין את ההשלכות.

מה עדיף ארונות עליונים או תחתיים? אין כאן העדפה טכנית. במידה ובחרתם בארונות עליונים שלא יהיו גבוהים מדי ואם הם מגיעים עד התקרה, חשוב להבין מה מאוחסן בגובה ולייצר גישה נוחה.

איך מתכננים ארונות מטבח למקרר ולמדיח הכלים? כשמדובר במקרר ובמדיח זה אינו ארון מטבח אלא חזית תואמת. זהו אלמנט עיצובי גרידא.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות