מבשלים לכם אופנה

אי? חלל פתוח או סגור? עולם המטבחים הוא ממש לא מה שהכרנו מהבית הישן של אמא. בעזרת מעצב הבית של מטבחי זיו, גדעון אוברזון, ניסינו להבין איך מעצבים מטבח שהוא מצד אחד סופר מעוצב ומהצד השני סופר פונקציונלי ומודרני.

הכל התחיל כשניסינו לתכנן מטבח לעצמנו. בכל זאת זוג צעיר המנסה לבנות את הבית הראשון שהוא באמת שלו. ארונות, אי, חיפויים, מגוון מסחרר של צבעים וטקסטורות. פתאום הבנו שמרוב עיצובים לא מדמיינים את המטבח. המטבח, התברר לנו כבר בדקות הראשונות, הוא בהחלט יצירה עיצובית. כזו שתישאר איתנו לאורך זמן.

הסגנון האופנתי שנבחר ילווה אותנו ויחזק את הדברים שאנחנו רוצים להבליט כלפי חוץ. המטבח מסתבר, זה משהו שאנחנו רוצים להשוויץ בו. אבל על זה בהמשך.

גדעון אוברזון

כדי לעשות לעצמנו ולכן קצת סדר, ביקשנו הכוונה ממעצב הבית של מטבחי זיו, גדעון אוברזון, ששמח לתת לנו מספר תובנות מאוד מרתקות מנקודת מבטו, על עיצוב חלל עבודה שכזה.

"יש קשר גדול בין עיצוב אופנה ועיצוב מטבחים", אומר אוברזון, "היום, לא הצד האופנתי מוביל, אלא המחשבה. כשאני מתחיל לעצב כל דבר, לרבות מטבחים, אני רוצה להביא חידושים. כך אני מעצב ברוח התקופה העכשווית".

"מטבח לא רק צריך לאחסן, לבשל ולהכיל", אומר אוברזון, "אלא הוא נותן ערך מוסף גבוה יותר כי הכל סובב סביבו. זו החברה, הזוגיות, והחברים. זה מנוע המייצר תא משפחתי כי המטבח המודרני פתוח. ממש חלק אינטגרלי מהחלל הכללי של הדירה".

הוא צודק, המטבח כיום הוא לא רק חלל פונקציונלי בבית.

"כמו שבאופנה אני מאוד מרוכז במחשבה ובקולקציה, ולא חורג מאותו קונספט באותה העונה, כך גם במטבחים, במקום להתפזר לכל מיני חומרים שקיימים בשוק, אני מנסה להתרכז ולהביא נתונים מאוד מאוד תמציתיים לגבי איך מטבח צריך להיראות.

במטבחי זיו, עשיתי ארבע קבוצות, כשכל קבוצה היא בעצם עולם תוכן המתאים ללקוח אחד. בדומה לאופנה. כשאני חושב אופנה, אני חושב 'למי אני מעצב את הבגד?' אם זאת נערה, אמא לילדים, או אישה בוגרת. מאיזו עיר? מאיזה מוצא, ומה המצב הסוציו אקונומי?

באופנה, כשאתה מעצב, אתה לא מעצב אמנות לשמה – העומדת במוזיאון. אתה מעצב מטרה. גם במטבח בארבע עולמות התוכן, קיבלתי מטרות כשכל מטרה יש לה את עולם התוכן שלה, את החומרים שלה, את הצבעים שלה ואחד לא מתערבב עם השני". מבט מעמיק לתוך עולמות התוכן שהוא מדבר עליהם מגלה לנו ארבעה עיצובים המהווים פתיחת דלת לארבעה סוגי טיפוסים שונים: Classic White – האצילי, Urban Black – לטיפוסים עירוניים, Nature Green – לחובבי הטבע ו-Spice Red – האמוציונלי ומלא הרגשות.

"בנושא של עיצובי מטבחים. אני ממש לא מדבר על מה שטרנדי היום", הוא ממשיך, "אופנה שייכת לעונה. המטבח להרבה יותר. אבל אין ספק שצריך לדבר בשפה של היום, ולהתחבר למציאות העכשווית ולהרגלים". תן דוגמא. ניסינו לאתגר אותו. "למשל היום את מבשלת על אי. פעם המטבח היה במסגרת החיצונית של החלל בלבד. כשהבישול הוא עם הישבן למרכז והפנים לקירות. היום הנטייה היא בדיוק הפוכה. את עם הגב לקיר והפנים למרכז. זה הרבה יותר ידידותי ויוצר דו שיח עם הסביבה ועם הסובבים אותך. את כבר לא מפנה להם גב בחלל".

מבשלים לכם אופנה - תמונת מאמר

יש עוד נקודה. היום הגבר נכנס לנושא הבישול. "בן שף" הוא גאווה לכל אמא, ושפים כידוע מבשלים עם הפנים ללקוח. מי שעוקב אחרי תכניות הטלוויזיה והריאליטי היום רואה בדיוק את זה. כשרואים גם במאסטר שף את כל הבישול הפרונטלי הזה מול הביקורת, אז אוטומטית לא רוצים לבשל עם הפנים לקיר אלא עם הפנים לבן או בת הזוג.

"כשאני מעצב מטבח אני מיד שואל 'מי מבשל פה?' ברגע שהגבר קופץ ואומר אני. אני יודע שזה צריך להיות שונה מעט מלעצב עבור אישה".

"מטבח הוא כבר לא החלק הנידח של הבית. זה יותר איך המשפחה חיה. זה כבר לא קשור לקירות. זה פחות קבלן. זה הרבה יותר נשמה. ונשמה אתה יוצר על ידי צבע, חומרים ותנועה. גם ההשראה לכל עולמות התוכן הגיעה מארבעת החושים. הראיה, הטעם, המישוש והצליל. המטבח – החלל הזה שהוא ליבו של הבית המודרני, הוא כבר לא הקלישאה של המאמא המבשלת לילדים לבד. היום, היא מבשלת כך שהחברה שלה תקנא במראה של המטבח שלה. זו אהבה אחרת לגמרי, אתה מקשט את האוכל, אתה לא רק אוכל אותו. אתה טועם אותו עם העיניים. העולם התקדם, ומטבח מודרני צריך להעניק לך השראה וחשק לבשל כל היום. יש היום המון נשים שלא אוהבות את המטבח. שהמטבח לצערן עושה להן מועקה. אני יוצר מטבח שיעניק לך ולבן זוגך חוויה".

אם גם את/ה רוצה להתייעץ עם גדעון אוברזון, תוכל/י לתאם עימו פגישה דרך חברת מטבחי זיו וליהנות מחוות דעת אישית ומקצועית – ממש פגישה אחד על אחד באולם התצוגה הקרוב אליך.

רוצים להתייעץ עם גדעון אוברזון בעצמכם?
קבעו פגישת עבודה אחד על אחד עם מעצב העל באחד מאולמות התצוגה שלנו

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות