אבזור ואלמנטים במטבח הכפרי

מטבח כפרי הוא סגנון עיצוב ייחודי, המעניק תחושה ואווירה "של פעם". יש משהו אנושי ונוגע ללב בשאיפה לנוח ממרוץ החיים המאפיין את דורנו ולשוב למעין אי של שפיות ורוגע. תחושה זו ניתן כמובן להשיג באמצעות שינוי מעמיק בסגנון החיים, אך גם באמצעים חיצוניים של עיצוב חלקים מהבית, כך שכשהאדם שב למבצרו הוא מוצא בו שלווה ונינוחות.

על אחת כמה וכמה כשמדובר בסגנון עיצוב המטבח – לב לבו של בית ישראלי טיפוסי. העיצוב הכפרי הוא שם כולל  לסגנונות כפריים שונים שמקורם באזורים שונים בעולם: סגנון כפרי אנגלי, סגנון "פרובאנס", סגנון אמריקאי ועוד. המשותף לכולם הוא כמה אלמנטים שהשילוב ביניהם יוצר את האווירה הביתית המיוחלת, והיופי הגדול הוא שבעידן המודרני אין כל הגבלה לסגנון כזה או אחר, ניתן לבחור את הסגנון הכפרי המועדף על פי הטעם האישי.

מבנה המטבח

אחד המאפיינים הבולטים של מטבחים כפריים הוא המבנה שלהם - המטבח הכפרי בנוי מיחידות שונות: יחידת בישול, יחידה לשטיפת כלים, ארונות משלימים לאחסון כלי בית יפים לתצוגה, אי עבודה שמשלב אחסון עבודה והסעדה, נישות בנויות ועוד. לעתים כל יחידה מאופיינת בעיצוב או בצבע שונה, מה שפותח עולם שלם של אפשרויות עיצוביות, ניחוחות וצבעים.

חומרים טבעיים

המטבח הכפרי מיוצר בדרך כלל מעץ מלא, הידוע באיכותו ובמראהו. העץ יכול להיות במראה טבעי או צבוע, או כמובן שילוב של השניים. עץ הוא חומר המעניק תחושת יציבות, וגווניו השונים -  גוונים בהירים של חום, אדמדמים וחומים-כהים – נמצאים על סקאלת ה"צבעים החמים" ולפיכך משדרים אווירה נעימה וחמימה.

מקומות אחסון – אי בלב המטבח

מטבחים כפריים כוללים מקומות אחסון רבים: ארונות פתוחים וסגורים, מדפים, מגירות וגולת הכותרת – האי במרכז המטבח. האי הוא משטח עבודה נוסף ומשמש גם כשולחן אוכל, וכן כמקום נוסף לאחסון – לרוב משולבים בו מדפים ומגירות. מובן שעל מנת לשלב אי יש צורך במטבח בעל שטח גדול דיו, ופחות מתאים לדירה סטנדרטית בבית דירות רגיל. למרות זאת, גם בדירה כזו ניתן להשיג עיצוב כפרי באמצעות האלמנטים הנוספים שלו.

תחריטים

בעיצוב הכפרי, ארונות המטבח מעוטרים בתחריטים, לעיתים עדינים מאוד ולעיתים דומיננטיים. התחריט על גבי העץ מעניק יופי מיוחד במינו, כיצירת אומנות העומדת בפני עצמה.

שילוב מתכות

אלמנט נוסף המאפיין מטבח כפרי הוא, שילוב מתכות בעץ – ידיות בולטות ומעוצבות ממתכות שונות משלימות את גוני העץ ואת הפיתוחים החרוטים בו לידי מראה ייחודי ומעניין.

ירק ופרחים

אחת השאיפות של העיצוב הכפרי הוא הכנסת יופיו של הטבע אל הבית פנימה. דרך מצוינת לעשות זאת היא שילוב של צמחיה במטבח: טיפוח עציצים על גבי הארונות – שאגב באופן מכוון אינם מגיעים עד התקרה אלא משאירים חלל בדיוק לצורך זה – או על מדף פתוח. הקפדה על זרי פרחים טריים המונחים באגרטל על גבי משטח עבודה או במרכז האי, וכמובן קערות נאות בהן מוגשים פירות טריים וססגוניים.

אבזור המטבח

במטבח הכפרי, הארונות כולם או בחלקם פתוחים, או בעלי ויטרינה המאפשרת הצצה לכלי האוכל: הכלים עצמם מהווים אביזרי עיצוב ואלמנט מאפיין. ניתן לבחור כלים ייחודיים ל"תצוגה" הפתוחה – כלי זכוכית וקרמיקה, בקבוקים וצנצנות במגוון צבעים וחומרים, סירים ומחבתות המשתלשלים ממתלים מיוחדים לכך – כל אלו מוסיפים לססגוניותו של המטבח ולאווירה הביתית המתקבלת.

ו...הגורם האנושי

החשוב מכל: להשתמש במטבח! להפוך אותו למקום נעים ומזמין בו בני הבית ירצו לשהות, לחוש את האווירה המשפחתית ואת הקשר החם בין בני המשפחה. פשוט, לגרום להם שירצו לחזור הביתה.

חולמים על מטבח בסגנון כפרי?

קבעו פגישת הכוונה וייעוץ ללא התחייבות