מטבחי פרובנס

 

מה זה סגנון עיצוב פרובנס?

כפרים ציוריים, שדות לבנדר סגולים, כרמי גפנים, נופים הרריים, יקבים וטירות הם מהמאפיינים הדומיננטיים של חבל פרובנס הצרפתי. חלק גדול של חבל הארץ המרהיב הזה משובץ כפרים שמנהלים אורח חיים מחובר יותר לקרקע, לחקלאות מקומית, לעבודת יד, רחוק מהקדמה, אבל באופן החיובי ביותר שניתן לחשוב עליו.

כל אלו מהווים בסיס והשראה לסגנון העיצוב הפרובנסי.

מטבח פרובנס
עיצוב - נירית פרנקל, צילום - ליאור טייטלר

 

מטבחים בסגנון פרובנס

הכפריות הציורית שמאפיינת את הנוף בפרובנס, מאפיינת גם את חללי הפנים ובמיוחד את המטבחים. מטבחים בסגנון פרובנס הם מטבחים שמשלבים צבעוניות, חומריות וצורה יחודיים להם >>

  • מטבחים בסגנון פרובנס – צבעוניות: פלטת הצבעים המרכזית, כשמדובר במטבחים בסגנון פרובנס, היא שמנת, אפור דהוי, וצבעוניות מעושנת של סגול, ירקרק וצהבהב. קשת גווני השמנת היא המרכזית והדומיננטית ביותר, והיא המזוהה ביותר עם הסגנון.
  • מטבחים בסגנון פרובנס – חומריות: עץ, מתכת וטקסטיל הם החומרים המרכזיים ביצירת מטבח בסגנון פרובנס. השימוש יהיה בעץ מאסיבי בעל מראה גולמי, מתלי סירים עם ווי ברזל מאסיביים שתלויים מתקרת המטבח, מתלי ברזל מקובעים לקיר, ידיות ברזל, נחושת ופליז למגירות וארונות המטבח. זאת לצד שימוש בעץ – מטבחי עץ, משטחי עבודה ודלפקים מעץ מאסיבי כלי עבודה כמו מערוכי עץ, כפות ערבוב, פטישי בישול וכלי מטבח נוספים. מטבח בסגנון פרובנס אינו שלם אם לא תכניסו בו נגיעה של טקסטיל – מגבות ידיים עשויות פשתן, לבנות, משובצות, רקומות. מגבות מלאות שיק שייתלו בחן על אחת מידיות המטבח. ואל תשכחו לקבוע בקיר וו ברזל לסינר בד. נגיעות הטקסטיל הללו יכניסו מנות גדושות של אווירה למטבח הפרובנסי שלכם.
  • מטבחים בסגנון פרובנס – צורה: סגנון העיצוב הפרובנסי משלב באופן מעודן בין קווים ישרים ומעוגלים, וכדאי לשים לכך לב אם רוצים לדייק: החזיתות של מטבח בסגנון פרובנס יהיו לרוב חזיתות עם חריטה או עם מסגרת עץ מאסיבי, לעיתים יעוטרו באמצעות תוספת קרניז עם פאנל פנימי או מקל סבא, שיעניקו לחזיתות עומק, ואווירה חמימה וביתית יותר. הידיות יהיו ידיות ברזל, בדרך כלל בעלות מראה מעוגל יותר, והן ישלבו פעמים רבות אלמנט חרסינה מעוטר. הידיות המעוגלות קטנות ולכאורה מינוריות, אבל הן תורמות תרומה משמעותית למראה הכללי שמתקבל. מטבחי פרובנס יאופיינו בנוסף, בשילוב כיורים מאסיביים, בעל עיטורים. בניגוד לסגנונות עיצוב אחרים, כשמדובר בסגנון פרובנס הכיור אינו מסתתר מאחורי החזיתות אלא בולט ובעל נוכחות בחלל. תנור האפיה יהיה בקווים ישרים, וכפתורי התפעול והפרזול החיצוני יהיו בגוונים מתכתיים וישלבו מוטיבים מעוגלים. באופן הזה שומר העיצוב הפרובנסי על קו שאינו קיטשי או מצועצע ומצד שני, רחוק מלהיות מעונב.
מטבחי פרובנס
צילום - ישראל כהן

 

מטבחי פרובנס יוקרתיים

את כל מאפייני הסגנון ניתן להביא לידי ביטוי במטבח הפשוט או היוקרתי ביותר שתחשבו עליו. זה נכון שסגנון פרובנס הוא סגנון כפרי וארצי יותר, אך בהחלט ניתן לקחת את המאפיינים והעקרונות ולעצב על פיהם מטבח פרובנס יוקרתי.

אם למשל תבחרו בגוון דרמטי יותר לחזיתות המטבח, כמו שחור, ואת משטח העבודה תעצבו מאבן במראה טבעי כמו שיש קררה או אוניקס, המראה יקבל תפנית ויהפוך ליוקרתי, כשהוא שומר על עקרונות סגנון הפרובנס.

מטבח פרובנס מעוצב
מטבח פרובנס מעוצב

 

גינת תבלין במטבח

מטבחים בסגנון פרובנס יקבלו בברכה גינות תבלין. חבל פרובנס הוא חבל ארץ שמושתת ברובו על חקלאות וגידולי שדה. לבנדר וצמחי תבלין זמינים בו בשפע כשהם חולשים על פני כרמים ושדות. מעבר ליופי הרב שתסב לכם גינת תבלין ביתית, היא גם תציף את המטבח בריחות משכרים שיעצימו עוד את הסגנון הפרובנסי.

מטבח פרובנס מעוצב
מטבח פרובנס מעוצב

 

לסיכום,

  • צבעוניות - קשת גווני השמנת היא המרכזית והדומיננטית ביותר, והיא המזוהה ביותר עם הסגנון.
  • חומריות - עץ, מתכת וטקסטיל הם החומרים המרכזיים ביצירת מטבח בסגנון פרובנס.
  • צורה - סגנון העיצוב הפרובנסי משלב באופן מעודן בין קווים ישרים ומעוגלים, וכדאי לשים לכך לב אם רוצים לדייק.
  • מטבחי פרובנס יוקרתיים – אפשר לבחור בגוון דרמטי יותר לחזיתות המטבח, כמו שחור, ומשטח עבודה מאבן במראה טבעי, אז המראה יקבל תפנית ויהפוך ליוקרתי.
  • גינת תבלין במטבח - מטבחים בסגנון פרובנס יקבלו בברכה גינות תבלין. גינה כזאת תציף את המטבח בריחות משכרים שיעצימו עוד את הסגנון הפרובנסי.

 


חולמים על מטבח בסגנון פרובנס?

קבעו פגישת הכוונה וייעוץ ללא התחייבות