מטבח סקנדינבי נורדי – הכל על העיצוב האירופאי

כך תצרו סגנון סקנדינבי אצלכם בסלון – 5 דברים שאתם חייבים לדעת על הסגנון הסקנדינבי

מזג אוויר ים תיכוני פוגש את הקור הסקנדינבי. נדמה שכל מה שאפשר לחשוב עליו בשלב הזה הם קרחונים שנמסים, אבל מסתבר שלא. החיבור של תרבות ההוגה הסקנדינבית לסצנת העיצוב הישראלית הוא חיבור הולך ומתפתח, אותו מאמצים הישראלים בחום.

עוד לפני שנדבר על תרבות ההוגה, מילה על סגנון עיצוב אירופאי. בכלל- אירופה מאופיינת בחורף קר, מושלג וארוך, מה שגורם באופן טבעי להמצאות של תקופות ממושכות יותר בבית, שאמור לייצר חמימות פיזית וויזואלית.

סגנון העיצוב של מערב אירופה, מדגיש שימוש בצבעוניות עמוקה של בורדו, כחול, ירוק וסגול. לא בכדי דבק הכינוי: ירוק אנגלי, בטון העמוק של הירוק, ואת הכחול העמוק, מכנים כחול ראלף לורן. לורן הצרפתי בחר בכחול העמוק לאפיין את פריטי הקולקציה שלו ואת הגוון הייחודי ניתן למצוא גם בפלטת הצבעים שפיתח המותג לצביעת הבית.

מבחינה חומרית מאופיינת מערב אירופה בשימוש ניכר בעץ אלון, בטונים טבעיים, נוטים לכהה. חללי הבתים יהיו מעוצבים ומוקפדים מאוד, ספוני עץ ובעלי מידה מסוימת של רשמיות, כאלו שמשמרים מסורות היסטוריות של יחס למראה, חומר וצבע.

תרבות ההוגה היא תרבות שמאפיינת את הארצות הסקנדינביות, של צפון אירופה. בניגוד למערב אירופה, כאן הסגנון אמנם בעל אותם מסרים של חמימות ביתית, אך אין בו זכר לכבדות ולרשמיות. ההוגה מטיפה למפגשים נעימים בין חברים, בהם דולקים נרות בעלי ניחוחות עמוקים, שמיכות אריג וטקסטיל נעים למגע. פלטת הגוונים מונוכרומטית בדגש על טונים בהירים, מייצרת איוורור אך באותה מידה חמימות מחבקת, שמתעצמת עוד, על רקע הקפור שבחוץ.

 

מטבח סקנדינבי נורדי
עיצוב- אורלי כהן. צילום – אורית אלפסי

1 סגנון סקנדינבי – הגדרה

בואו נהדק עוד מעט את הסגנון, רגע לפני שאנחנו ממשיכים קדימה –
ראשית הסגנון הסקנדינבי והסגנון הנורדי הם למעשה ביטויים נרדפים. חשוב לדעת את זה ולא לחשוב שמדובר בשני סגנונות שונים. הסגנון הסקנדינבי הוא סגנון שמשלב חום ואינטימיות ומנגד, הוא מייצר מראה של מרחבים אווריריים שמעניקים מידה רבה של רעננות לחלל. הסגנון הסקנדינבי מקבל בברכה טקסטיל בהיר ונעים למגע, נרות, עץ בגוון טבעי בהיר עם דגש על שימוש בעץ לבנה, וצמחיה שמשלבת צמחיה חיה לצד סידורי זרדים וצמחים מיובשים.

 

סגנון עיצוב סקנדינבי
עיצוב – רוני שני. צילום – אורית ארנון

2 הצבעים בסגנון הסקנדינבי

סגנון העיצוב הסקנדינבי מתבסס על פלטת גוונים מונוכרומטית, צבעי פסטל והבלחות של צבעי אדמה. הזיקה העיקרית של הסגנון היא לגוונים בהירים, שימוש ניכר בלבן, שמנת וטונים שונים של בייז'. על הבסיס הזה משתלבים אפורים ושחורים, תוך שמירה על מראה קליל, חף מכל עומס. הסגנון יודגש עוד, אם אחד מקירות הכח, שיכול להיות הקיר בכניסה לבית או אפילו המטבח, יהיו בגוון עמוק ונוכח יותר מקשת גווני האדמה.

כל תוספת של גוון פסטל תתקבל בברכה ותיטיב עם הסגנון, אך הגוון האולטימטיבי הוא ללא ספק גוון הפודרה שנמצא איפשהו על הרצף שבין הורדרד לניוד.

 

המרקמים בסגנון הסקנדינבי
עיצוב – אפרת מר, צלם – טל ניסים, באדיבות MODY

3 המרקמים בסגנון הסקנדינבי

משחקי המרקמים הם חלק מהסוד של יצירת מראה סקנדינבי מדויק. אם תמעיטו במשחקי גוונים, אך תגבירו שימוש במרקמים, המראה יהיה עשיר והרכות החמימה שמאפיינת את הסגנון תועצם. כשמדובר בטקסטיל ניתן לשלב בין שמיכות בהירות במגע קטיפתי ונעים לבין כריות בגוון דומה במרקמים מעט מחוספסים יותר של בדים רקומים או ארוגים, לצד וכותנה חלקה. השילוב בין שלל המרקמים ידייק את האווירה. כשמדובר במטבח כדאי לפעול באותו האופן – אם ארונות המטבח לבנים בגימור חלק, כדאי לתת דגש על אלמנט אחר כמו למשל כסאות הבר או גוף התאורה שמעל לאי, שיהיו בגימור שונה ומנוגד.

העץ הוא מהחומרים המרכזיים של הסגנון. העיצוב הדני, שמתבסס כולו על הסגנון הסקנדינבי, עושה שימוש בעץ בגימור מוחלק בעל פני שטח במגע משי נעים. ניתן לפגוש את הגימור הזה כשמניחים את היד על משענת כסא, רגלי שולחן, שולחנות קפה ואף איים במטבח.

 

החומרים בסגנון הסקנדינבי
באדיבות טופ אודיו, צילום – יחצ חול

4 החומרים בסגנון הסקנדינבי

כשמדובר בסגנון הסקנדינבי העץ עומד במרכז. עץ בהיר, פעמים רבות זה יהיה עץ לבנה, שהוא עצמו מוסר מסר כפול- חמים מצד אחד ובשל הצבעוניות הבהירה, הוא משדר באותה העת מסרים אווריריים וקלילים. טקסטיל כמו העץ מקבל ביטוי מרכזי כשמבקשים ליצור את הסגנון בחלל – מקבצי כריות, שמיכות כירבולית, שטיחים דקים ווילונות מעבירי אור, יעשו עבודה נפלאה. הזכוכית נמנית אף היא על מאפייני הסגנון בשל היותה שקופה, אינה חוסמת ומאפשרת לראות דרכה וליצור בכך מרחבים פתוחים. גם לקש הקלוע מקום. רהיטי קש מצליחים להקליל את המראה ולחמם אותו בעת ובעונה אחת. גם מבחינה צבעונית מתאים הקש בגוון הטבעי שלו לפלטת הגוונים הסקנדינבית.

 

סגנון עיצוב סקנדינבי
עיצוב – נורית מור יוסף. צילום – שירן כרמל

5 הסגנון הסקנדינבי במטבח

מבחינה צבעונית מטבח סקנדינבי הוא מטבח במראה עץ בהיר בגימור טבעי או מטבח לבן. זה לא שגווני פסטל או מונוכרומטיים כמו אפור או חום לא יתאימו, אבל הם יהיו פחות מדויקים. מטבח הוא אלמנט מאוד מרכזי ונוכח בבית, במיוחד בבניה העכשווית בה המטבח פתוח אל הסלון, והוא מהווה כתם צבע מרכזי ודומיננטי, לכן קיימת חשיבות בבחירת הגוון. עדיף שלא יהיה ליד אלא בחירה מדויקת שתהדק את הסגנון שרוצים ליצור.

משטח אי לבן או משטח אי מעץ בהיר הם שיתאימו. אם הגוון הלבן נבחר לחזית הארונות, מומלץ לבחור את משטח האי בגוון עץ בהיר בגימור טבעי, והפוך.

אם בוחרים לשלב כסאות לצד דלפק אכילה, הם יכולים לשלב משענת עור בגוון חום, כסאות עם משענת קש קלוע או כסאות שחורים.

כדי לדייק עוד את המראה, אפשר לשלב אגרטל בגוון חמרה, פודרה או לבן ולסדר בתוכו סידור של זרדים או צמחיה מיובשת. השווקים מציעים היום את הצמחייה המיובשת. מראה הזרדים הוא מראה מינימליסטי יותר וצמחיה מיובשת נוספת מציעה ענפים צהבהבים עם חלק עליון שנראה כמו מברשת עשירה בשיער זהוב. המראה המתקבל, על אף שמדובר באגרטל אחד, הוא מראה אפוף שיק וסטייל.

 

הסגנון הסקנדינבי במטבח
עיצוב – נטלי קרנט. צילום – סוזי לוינסון

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות