כל הדרכים להכניס עץ למטבח

מאגוז אמריקאי ועד אלון – כל הדרכים לשלב עץ במטבח

 

עץ הוא חלק בלתי נפרד מהמטבח, אבל להגיד עץ זה כמו להגיד ממתק או צבע. איזה עץ? באיזה גוון? באיזה גימור? באיזו טקסטורה? עץ הוא עולם ומלואו. יש עץ שמתאים לסגנון הכפרי ויש עץ שיתאים לסגנון מינימליסטי. יצרנו לכם כאן מדריך שיעשה לכם סדר בין סוגי העץ השונים כך שתוכלו לייצר התאמה למטבח החדש שלכם-

סוגי העץ הבולטים

העצים הבולטים, כשמדובר בתעשיית המטבחים והריהוט הם עץ אלון ועץ אגוז אמריקאי. יש סוגים נוספים אבל אלו הם העצים המובילים. הם שונים זה מזה במראה, חזקים מאוד, ולכן מקובלים בתעשיית הריהוט.

עץ אלון- אולי העץ הישראלי ביותר שיש. האלון גדל ברוב היערות בישראל. עץ חזק מאוד, בעל מראה נוכח, מאוד קלאסי, תמיד נכון ובדרך כלל בטונים שונים של חום, מלאים באווירה. עץ האלון מגיע בדרך כלל עם 'עיניים' שמשולבות בו ומדגישות מראה פראי.

אגוז אמריקאי- אם עץ האלון מאופיין בעיניים, האגוז האמריקאי ידוע בזכות ניגודיות בין חום לשחור. האגוז האמריקאי משלב סוג של פסים בחום ושחור, שמעידם על מבנה הגזע של העץ, ומשווים לו מראה אלגנטי מאוד. שילוב של אגוז אמריקאי במטבח או כפריט ריהוט, יכניס נימה אלגנטית ומוקפדת לחלל כולו. האגוז האמריקאי יכול להגיע גם בגימור חלק שיטשטש את הפסים השחורים וישאיר חום חלק, אך הפסים הם חלק מהקסם שלו ומומלץ ללכת עם מה שלטבע יש להציע.

מטבח עם משטחי עץ
צילום: סוזי לוינסון

משטחי עבודה מעץ ודלפקים

דלפקים ומשטחי עבודה מעץ הם מהאלמנטים שעושים מטבח. למשטח כעץ קיימת נוכחות שאי אפשר להתעלם ממנה. קיימת דעה פחות טובה על משטח מטבח מעץ, אבל אם אתם מאוהבי הרעיון הזה, אל תוותרו עליו כל כך מהר. והנה שני דברים חשובים בעניין הזה:

1 כשמדובר במשטח עבודה, קיימים גימור וחומרים שמשולבים בעץ, שמאפשרים לו לתפקד ככזה. הלאמי הוא חומר חדש באופן יחסי, בנוי מלייסטים עבים וארוכים והמראה שלו מעודכן ועכשווי ובנוסף, הוא פרקטי מבחינת התחזוקה שלו. כמובן שמדובר בחומר טבעי ולכן יש לקחת בחשבון שחומר כזה בסופו של דבר כן עלול להיות מוכתם, אבל אם אתם מאוהבי הז'אנר, זה כנראה פחות יפריע לכם.

משטחי עבודה מעץ ודלפקים
צילום: סוזי לוינסון

2 אפשר לשלב וליהנות מכל העולמות – את משטח העבודה הפעיל תבחרו מחומרים עמידים כמו גרניט או קוורץ ואת משטח האי תתכננו מעץ מלא קסם, עליו תוכלו לאכול, להניח את הקניות מהסופר, קערת לימונים גדולה ועוד.

3 את העץ אפשר לשלב גם כדלפק. כמובן תלוי כיצד המטבח שלכם מתוכנן, אך דלפק עץ, מעבר לעובדה שיוסיף קסם רב, יהווה מקום פרקטי ונוח לשבת לשתות או לנשנש משהו על הדרך. אל דלפק העץ מצרפים לרוב 2-4 כסאות בר שמוסיפים לקו האסתטי ומאפשרים ישיבה נוחה. גם במקרה הזה, השימוש בלאמי יהיה נכון מבחינה אסתטית וגם מבחינה פרקטית.

משטחי עבודה מעץ ודלפקים
צילום:ירין נטור

 

עץ מלא או פורניר

לעץ מלא יש קסם מיוחד. קשה לפספס מטבח שיוצר מעץ מלא. אחד החסרונות של מטבח מעץ מלא הוא המחיר. עץ מלא מייקר את המטבח. אם קיימת האפשרות ואתם רוצים להשקיע, אין ספק שתקבלו תוצאה שתתאהבו בה, אבל, ויש אבל לא קטן- הניסיון למצוא חלופות ראויות לעץ המלא, יצרו עולם שלם של פורנירים שמייצרים מראה אותנטי בדיוק כמו זה של העץ המלא. הפורניר הוא בעצם שכבת עץ שמודבקת כשכבה העליונה על חזיתות המטבח. המראה הוא מראה עץ לכל דבר ועניין. לייצר אי מאסיבי מאגוז אמריקאי לדוגמה, זאת הוצאה לא קטנה בכלל, לעומת זאת, אם את אותו אי תחפו בפורניר אגוז אמריקאי, העלויות ירדו ויהיו מאפשרות יותר, וביומיום שלכם, לא יהיה כל הבדל והמראה יהיה של עץ מלא.

מטבח מעץ מלא או פורניר
צילום: קארין רבנה

 

כיצד מתאימים את העץ לסגנון העיצובי

כפי שהזכרנו בראשית הכתבה, העץ ידגיש את הסגנון העיצובי.

האגוז האמריקאי יתאים לסגנונות עיצוב אלגנטיים, בעלי נימה יוקרתית. האגוז האמריקאי, הוא עץ בגוון חום עמוק, שמשלב טון ג'ינג'י מעודן, שמעניק לו את הנימה היוקרתית שלו. הוא ישתלב היטב בסגנונות עיצוב כמו הסגנון הקולוניאלי, הסגנון האלגנטי והוא יכול להיות גם תוספת מחממת בתוך מטבח מינימליסטי.

עץ האלון יתאים להשתלב בסגנון הכפרי, כשהוא יציג צד פראי עם עיניים, ובגימור גס יותר. האלון יכול להגיע גם בגימור מעודן ואז יתאים להתשלב בסגנונות נוספים כמו סגנון עכשווי, כתוספת לסגנון הבוהמייני ועוד. בגימורים מסוימים הופך האלון הנוכח, לנייטרלי, מה שמאפשר לו להשתלב כמעט בכל סגנון.

כיצד מתאימים את העץ לסגנון העיצובי
צילום: סוזי לוינסון

 

לסיכום,

סוגי העץ הבולטים –עץ אלון, אגוז אמריקאי

משטחי עבודה מעץ ודלפקים – משטח עבודה מעץ יוחלק ויצופה בחומר שישמור עליו מפני ספיגה והכתמה. את משטח העבודה הפעיל תבחרו מחומרים עמידים ואת משטח האי תתכננו מעץ.

דלפקי עץ ישרתו אתכם במובן הדקורטיבי והן במובן הפרקטי כשיהוו מקום נוח לשבת, לשתות ולנשנש על הדרך.

עץ מלא או פורניר – שתי האופציות מעניקות מראה של מטבח מעץ מלא. הפורניר מייצר עלויות מאפשרות יותר.

כיצד מתאימים את העץ לסגנון העיצובי-

האגוז האמריקאי יתאים לסגנונות עיצוב אלגנטיים, בעלי נימה יוקרתית.

עץ האלון יתאים להשתלב בסגנון הכפרי, בסגנונות עכשוויים ובוהמייניים, ובגימור מסויים הוא יהפוך נייטרלי ויוכל להשתלב כמעט בכל סגנון.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות