מטבח אקלקטי

כמה פעמים שמעתם את המושג- 'מטבח אקלקטי' ולא הייתם משוכנעים מה זה בדיוק?! אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר >>

 

הסגנון האקלקטי סובל בשנים האחרונות מיחס פחות מקצועי וחשוב מאוד להבין שאקלקטיקה היא לא חיבור סתמי בין כמה פריטים שנמצאים בחלל, ללא כל נימוק משכנע. מה שקרה בשנים האחרונות הוא שהאקלקטי הפך לנימוק, וזאת טעות מרה. אקלקטי הוא עירוב. במקרה של עיצוב הבית, מדובר בעירוב בין סגנונות. כדי ליצור מראה אקלקטי יש להבין מה רוצים ליצור, בין אילו סגנונות לשלב וכיצד. אחד המראות היפים שמאפשר המשחק האקלקטי הוא הרקע שמעניק כל סגנון לסגנון הנוסף שעמו הוא משולב. הקונטרסטיות שמוכרת לנו מעולמות האפיה בהם מוסיפים קורט מלח לעוגה מתוקה באה לידי ביטוי באופן מרהיב, גם בחיבורים האקלקטים ששייכים לעיצוב הבית.

הכתבה שלפניכם מאפשרת להבין מהו הסגנון האקלקטי, כיצד מעצבים מטבח אקלקטי, ומה הכי חשוב לדעת כדי ליצור את המראה המדויק עבורכם.

 

 

איך יוצרים מטבח אקלקטי

אחד המקומות המומלצים ביותר ליצור מפגש בין סגנונות הוא חזיתות המטבח והידיות שמשולבות בהן. ידית וחזית הן צמד בלתי נפרד, כך שאין מקום נכון יותר להדגיש דרכו את הסגנון האקלקטי- אם בחרתם בחזיתות מינימליסטיות בגוון שחור מאופק, תוכלו לשלב ידיות נחושת עם מוטיב חרסינה מקושטת, שלקוחה מהסגנון הכפרי. אם בחרתם חזיות מטבח מעץ במראה טבעי בגימור גס, שמדגיש סגנון כפרי, תוכלו לבחור ידיות אינטגרליות שמאפיינות את הסגנון המינימליסטי.

גם נושא של צורניות יכול לבוא בחשבון- בחירה של חזיתות בקווים ישרים מעולמות אורבניים, תעשייתיים, אליהן מוצמדות ידיות עם פרזול מעוגל, רך, פחות מתריס שמגיע מסגנון כפרי חם יותר. אופציות נוספות הן חזיתות במראה ישר, עכשווי שפוגשות משטחי עבודה מעץ במראה מחורץ, משחקים בין מערך הארונות לאי שבמרכז, משחק בין הברז שיכול להיות במראה וינטג' עתיק על רקע משטח עבודה עכשווי ומדוקק ועוד ועוד.

 

 

שלושה דברים שכדאי לשים לב אליהם כשמתכננים מטבח אקלקטי

  • נוכחות לכל אחד מהסגנונות– חשוב להחליט מראש על המינון והמשקל בין הסגנונות שישתלבו בחלל. אפשר לבחור סגנון מוביל או לתת לכל הסגנונות משקל שווה, אבל כדאי להקדיש לכך חשיבה מקדימה.
  • משחק בין האי לארונות– מפגש אקלקטי בין האי לארונות שסביבו ידגיש את החיבור המנוגד. אם החזיתות במראה עכשווי, בצבעוניות מאופקת, האי שעומד במרכז יכול להיות אי כפרי, בגימור ראף, מעץ במראה מבוקע, כזה שמונחים עליו בחוסר סדר מעוצב- כלי עבודה, אגרטל עם פרחי לוונדר ומגבות ידיים מעוצבות. הרקע של הארונות הנקיים, המהוקצעים והמאופקים, ידגיש את המפגש הקונטרסטי בין הסגנונות.
  • תכנון מוקדם– התכנון המוקדם יבטיח תוצאה מדויקת שלא תראה כגיבוב של דברים, אלא תדייק את המראה האקלקטי שמשלב בין סגנונות שונים.

 

 

האם למטבח האקלקטי יש מראה שמאפיין אותו

האפיון של המטבח האקלקטי הוא שילוב הסגנונות. העובדה שמשלבים בין סגנונות שונים, מעניקה למטבח האקלקטי בכל פעם מראה אחר- יש מי שישלב בין הכפרי למינימליסטי ומישהו אחר שישלב בין מראה נוסטלגי למראה עכשווי. האקלקטיות מאפשרת מפגש בין סגנונות, ותלוי מהם הסגנונות שבחרתם לשלב ביניהם. גם המינון חשוב- יש מי שמבקש לשלב בין סגנונות, אך ירצה להדגיש יותר סגנון אחד- אם נמשיך את דוגמת הכפרי והמינימליסטי- יכול להיות שמישהו יחליט לשלב ביניהם, אך יבקש לתת מקום נוכח וניכר יותר לסגנון המינימליסטי, ואת המוטיבים הכפריים לשלב באופן מרומז יותר, או הפוך, ואז המראה יהיה שונה.

העקרון המרכזי במקרה של הסגנון האקלקטי בכלל, ועיצוב מטבח אקלקטי בפרט, הוא התכנון המוקדם, ויותר מכך, ההבנה שלא מדובר בגיבוב פריטים, אלא במפגשים מנומקים בין סגנונות שונים, שאתם אחראים עליהם, ויוצרים אותם במכוון.

 

אז אם אנחנו צריכים לסכם:

  • איך יוצרים מטבח אקלקטי – מפגש קונטרסטי בין סגנונות שיכול לבוא לידי ביטוי בקשר שבין חזיתות המטבח והידיות שמשולבות בהן, הברז והמשטח העבודה, משחק בין קווי ישרים ועגולים, שלקוחים מסגנונות שונים ועוד ועוד.
  • שלושה דברים שכדאי לשים לב אליהם כשמתכננים מטבח אקלקטי- נוכחות לכל אחד מהסגנונות, משחק בין האי לארונות, תכנון מוקדם.
  • האם למטבח האקלקטי יש מראה שמאפיין אותו – העובדה שמשלבים בין סגנונות שונים ומעניקים בכל פעם משקל שונה לכל אחד מהם, יוצרת מטבח אקלקטי שבכל פעם מתקבל במראה אחר.

רוצים מטבח דומה? צרו קשר ללא התחייבות